| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Wywóz towarów do magazynu w innym kraju UE i ich sprzedaż - rozliczenie VAT

Wywóz towarów do magazynu w innym kraju UE i ich sprzedaż - rozliczenie VAT

Polska firma wywozi swoje towary do magazynu w Wielkiej Brytanii i z tego magazynu będzie je sprzedawać w Wielkiej Brytanii. Jak to rozliczyć w VAT?

Oprócz rozliczenia VAT od WDT w Polsce wskazane w pytaniu działania firmy wywołają skutki w VAT na terenie Wielkiej Brytanii. I tak:

1) przemieszczenia towarów z Polski do Wielkiej Brytanii stanowić będą dla firmy wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów w Wielkiej Brytanii (na podstawie brytyjskiego odpowiednika art. 11 ust. 1 ustawy o VAT),

2) sprzedaż towarów z brytyjskiego magazynu stanowić będzie brytyjskie „krajowe” dostawy towarów; jak czytamy w cytowanej już interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 maja 2013 r. (sygn. ITPP3/443-74/13/MD):

(...) dostawa towaru Spółki, po jego przemieszczeniu do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, będzie tzw. dostawą krajową (brytyjską). Zatem o sposobie rozliczania podatku, jego wysokości oraz podmiocie zobowiązanym do jego rozliczenia, będą decydowały przepisy tego kraju.

A zatem oprócz obowiązków związanych z rozliczaniem wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w Polsce, firma będzie w przedstawionej sytuacji obowiązana do rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii i rozliczania z tytułu wskazanych czynności VAT na zasadach określonych brytyjskimi przepisami.

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt 27c, art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 1, art. 13 ust. 3, art. 20 ust. 1, art. 20a oraz art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 978

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK