| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczać zaliczki na poczet WNT

Jak rozliczać zaliczki na poczet WNT

Czy wpłacenie na poczet WNT zaliczki, która została zafakturowana przez unijnego kontrahenta skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT? Co jeśli dokonano przedpłaty, a do dostawy towarów w ogóle nie doszło? Poniżej opowiadamy na te pytania.

W WNT obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT. Stanowi o tym  art. 20 ust. 5 ustawy o VAT.

Przypomnieć należy, że z dniem 31 grudnia 2012 r. uchylono ust. 7 przywołanego art. 20 ustawy o VAT, który wiązał powstanie obowiązku podatkowego z tytułu zapłaty całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru na poczet WNT z wystawieniem faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej (dostawcę towaru). Zmiana ta wskazuje, że zaliczki wpłacane przez podatników na poczet WNT nie generują obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT. Zatem, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje:

  1. w dacie wystawienia faktury przez kontrahenta (dostawcę);
  2. nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Z tego względu w sytuacji, w której przed WNT została wystawiona na poczet przyszłej dostawy faktura zaliczkowa na część należności za towary lub też uiszczono część tej należności, obowiązek podatkowy nie powstaje ani w momencie wystawienia faktury zaliczkowej, ani w momencie zapłaty kwoty wynikającej z tej faktury. Obowiązek podatkowy powstaje natomiast z chwilą wystawienia faktury dokumentującej transakcję przez podatnika podatku od wartości dodanej (a nie samą zaliczkę na poczet tej transakcji), nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego u Spółki przedmiotem WNT (zobacz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29.10.2014 r., sygn. IBPP4/443-343/14/BP).

Spółka uiściła na rzecz kontrahenta z Włoch 30 % zaliczki na poczet nabywanego towaru (towar nabywany w ramach WNT). Zaliczka została uiszczona 17.02.2015 r. i udokumentowana przez kontrahenta fakturą z dnia 18.02.2015 r. Dostawa w ramach WNT ma być zrealizowana w czerwcu 2015 r.

W aktualnym stanie prawnym ani
zapłata zaliczki z tytułu WNT, ani otrzymanie faktury zaliczkowej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Z obowiązującego w chwili obecnej brzmienia art. 20 ust. 5 ustawy o VAT można wywnioskować, że w każdym przypadku obowiązek podatkowy z tytułu WNT powinien zostać wykazany w dacie wystawienia faktury, nawet jeżeli faktura wystawiona została przed dostawą towarów. Pamiętać należy jednak, iż co do zasady musi powstać WNT, aby podatek VAT stał się wymagalny.

Spółka zamierzała dokonać WNT narzędzi.  W związku z tym dokonała przedpłaty na poczet przyszłej transakcji. Otrzymaną kwotę kontrahent udokumentował fakturą, którą Spółka rozliczyła w okresie, w którym fakturę wystawiono. Do planowanej transakcji nie doszło.

Mając na uwadze, że do zamierzonego WNT nie doszło, a  Spółka rozliczyła otrzymaną od kontrahenta fakturę powinna dokonać korekty deklaracji podatkowej, w której została ona rozliczona.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Umowy terminowe po zmianach (książka)

Ewelina Błądek, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK