| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Obowiązek podatkowy w przypadku zapłaty zagranicznemu kontrahentowi zaliczki na poczet dostawy towarów z montażem

Obowiązek podatkowy w przypadku zapłaty zagranicznemu kontrahentowi zaliczki na poczet dostawy towarów z montażem

Niemiecki kontrahent wystawił nam w kwietniu 2014 r. fakturę zaliczkową na poczet dostawy maszyny, która będzie montowana w naszym zakładzie. Zaliczkę wpłaciliśmy na początku maja 2014 r. na podstawie otrzymanej faktury. W czerwcu 2014 r. maszyna została dostarczona i zamontowana. Wtedy dostawca wystawił nam fakturę końcową. Kiedy powinniśmy opodatkować zapłaconą zaliczkę?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towa­rów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Jeśli zagraniczny dostawca towaru nie ma w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadze­nia działalności, to zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest polski nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 5 usta­wy o VAT). Nabycie towaru wraz z montażem od niemieckiego kontrahenta skutkuje powstaniem obo­wiązku podatkowego na zasadzie ogólnej, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wydania tego towaru.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeśli jednak przed wydaniem towaru polski nabywca dokonał zapłaty części należności, w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania przez dostawcę (co do zasady powinna się ona pokrywać z momentem uiszczenia zapłaty przez nabywcę) - w odniesieniu do otrzymanej kwoty, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Zatem, dokonując wpłaty zaliczki na poczet dostawy maszyny wraz z montażem, powinna ona zostać opodatkowana w rozlicze­niu za okres, w którym otrzymał ją niemiecki kontrahent, czyli w maju 2014 r. (zakładając, że stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy). Wystawienie faktury zaliczkowej jeszcze przed otrzymaniem zaliczki przez niemieckiego kontrahenta nie ma tutaj znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8, art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »