| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dokumentowanie dla potrzeb VAT przemieszczenia własnych towarów do magazynu w innym kraju UE

Dokumentowanie dla potrzeb VAT przemieszczenia własnych towarów do magazynu w innym kraju UE

Kilka razy w miesiącu dokonujemy przesunięć naszych towarów do magazynu położonego w Niemczech. Przesunięcia te poświadczamy dokumentami wewnętrznymi, które zasadniczo zawierają te same dane, które zwykle znajdują się na fakturze, jednak nie oznaczamy ich jako „faktura", lecz jako „MM". Czy powinniśmy mimo to uznać, że wystawiony dokument przesunięć międzymagazynowych jest jednak fakturą i stosownie do tego rozpoznać obowiązek podatkowy dla tej czynności?

Nietransakcyjne przemieszczenie własnych towarów na terytorium innego państwa członkowskie­go jest uznawane za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu art. 13 ust. 3 ustawy o VAT.

Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, lub na jego rzecz towarów na­leżących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowe­go nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Przepisy ustawy o VAT nie wskazują, w jaki sposób takie nietransak­cyjne przesunięcie własnych towarów powinno zostać udokumentowane. Jeśli wystawiany przez Państwa wewnątrzfirmowy dokument rzeczywiście zawiera wszystkie niezbędne dane pozwalające uznać go za fakturę w rozumieniu art. 106e ustawy o VAT, to tak powinien być potraktowany - ze wszystkimi konse­kwencjami tego faktu w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, bez względu na nazwę, jaką Państwo stosujecie dla jego oznaczenia (np. dokument MM).

Zamieszczenie wyrazu „faktura" bądź „faktura VAT" na dokumencie obecnie nie determinuje bowiem uznania danego dokumentu za fakturę dla celów VAT. Takie oznaczenie jest traktowane jedynie jako dodatkowa informacja, nieprzesądzająca o rze­czywistym statusie danego dokumentu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »