| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy należy uwzględniać wartość importu usługi przy ustalaniu proporcji

Czy należy uwzględniać wartość importu usługi przy ustalaniu proporcji

Jesteśmy spółką z o.o. - czynnym podatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Zamierzamy zaciągnąć oprocentowaną pożyczkę na zakup udziałów. Umowa pożyczki zostanie zawarta z podmiotem zagranicznym, niemającym siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, natomiast zarejestrowanym, jako podatnik podatku od wartości dodanej w kraju swojej siedziby. Czy powinniśmy uwzględnić usługę udzielenia pożyczki świadczoną na rzecz naszej spółki przez ww. podmiot zagraniczny w tzw. proporcji sprzedaży?

Nie. Wartość usługi nabywanej przez Państwa od pożyczkodawcy zagranicznego, nie powinna być uwzględniana przy wyliczaniu proporcji, o której jest mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten nie odnosi się bowiem do nabycia usługi, dla której podatnikiem jest jej nabywca, lecz do sprzedaży dokony­wanej w ramach prowadzonej działalności. Import usług zaś nie mieści się w definicji sprzedaży zawartej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, dlatego nie powinien być brany pod uwagę przy wyliczaniu ww. wskaźnika proporcji.

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 kwiet­nia 2014 r. (sygn. ILPP4/443-33/14-5/ISN), w którym czytamy:

(...) powołane powyżej przepisy art. 90 ustawy nie odnoszą się do będącej przedmiotem sprawy transakcji nabycia usługi, dla której podatnikiem będzie jej nabywca, lecz do dokonywanej przez Spółkę sprzedaży. Ponieważ jak wynika z cytowanego art. 86 ust. 1 ustawy, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, a zatem czynnościami wykonywanymi przez niego jako podatnika VAT. Powyższe czynności odnieść można jedynie do sprzedaży wykonywanej w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy także, że import usług nie został objęty definicją sprzedaży, określoną w art. 2 pkt 22 ustawy, co również wska­zuje, że nie powinien być uwzględniany w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wartość usługi nabywanej przez Spółkę od pożyczkodawcy zagranicznego, nie powinna być uwzględniana przez Zainteresowanego przy kalkulacji proporcji, o któ­rej mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 22, art. 90 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »