| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak potwierdzać numer VAT UE kontrahenta zagranicznego

Jak potwierdzać numer VAT UE kontrahenta zagranicznego

Każdy podatnik, który zamierza dokonać dostawy towarów na rzecz podatnika z innego kraju UE, może ją opodatkować stawką 0%, jeżeli nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nie oznacza to jednak, że każdorazowo po sprawdzeniu ważności tego numeru na stronie ec.europa.eu/taxation_customs/vies podatnik musi taką informację drukować.

Rozpocząłem współpracę z kilkoma kontrahentami z innych krajów UE. Zadeklarowali mi, że są zarejestrowani na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wiem, że jest to warunek zastosowania stawki VAT 0%. Czy za każdym razem, kiedy będę im wystawiał faktury, by móc zastosować stawkę 0%, muszę drukować z systemu VIES potwierdzenie ważności ich numeru VAT UE?

Nie musi Pan za każdym razem drukować z systemu VIES potwierdzenia ważności numeru VAT UE kontrahenta. Posiadanie takiego dokumentu w wersji papierowej nie warunkuje prawa do zastosowania stawki 0% dla dokonywanej na jego rzecz WDT. Szczegóły poniżej.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Potwierdzanie numeru VAT UE kontrahenta

Z pytania wynika, że będzie Pan potwierdzał ważność numeru VAT UE kontrahenta on-line, czyli za pośrednictwem strony internetowej ec.europa.eu/taxation_customs/vies. Jest to jeden z możliwych sposobów potwierdzania ważności tego numeru. Drugim jest wysłanie wniosku do Biura Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie. Uzyskiwanie potwierdzenia jest niezwykle istotne dla rozliczenia dokonywanych dostaw. Od statusu podatkowego nabywcy zależy możliwość opodatkowania dostaw dokonywanych na jego rzecz stawką 0%. Wynika to wprost z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym aby WDT podlegała opodatkowaniu według stawki 0%, muszą być spełnione następujące warunki:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

2) podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

3) podatnik, składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

A zatem każdy podatnik, który zamierza dokonać dostawy towarów na rzecz podatnika z innego kraju UE, może ją opodatkować stawką 0%, jeżeli nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nie oznacza to jednak, że każdorazowo po sprawdzeniu ważności tego numeru na stronie ec.europa.eu/taxation_customs/vies podatnik musi taką informację drukować. Taki obowiązek nie wynika z żadnych przepisów regulujących rozliczanie VAT. Ponadto w przypadku dużej liczby transakcji drukowanie każdego potwierdzenia mogłoby się okazać dość kłopotliwe i kosztowne. Do tego dochodzi również problem z archiwizowaniem tego typu dokumentów.

Jeżeli więc potwierdzi Pan on-line ważność podanego przez kontrahenta numeru VAT UE, należy takie postępowanie uznać za wystarczające do zastosowania stawki 0%. Aby jednak zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej kontroli podatkowej i przed błędami w systemie (późniejsze wprowadzenie danych do systemu z datą wsteczną), zamiast drukować potwierdzenie, warto wykonać zrzut ekranu (screenshot) i przechowywać go w formie elektronicznej w specjalnie do tego stworzonym folderze.

Podstawa prawna:

• art. 42 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1223

Marcin Jasiński, ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK