| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Rejestracja do VAT-UE konieczna także przy zakupach spoza UE

Rejestracja do VAT-UE konieczna także przy zakupach spoza UE

Wskutek rozwoju Internetu i handlu on-line polscy przedsiębiorcy coraz chętniej dokonują zakupów z zagranicy – nawet spoza Unii Europejskiej. Strony WWW często są przygotowane także w wersji polskiej i o tym, że dostawcą nie jest polski podmiot przedsiębiorca dowiaduje się już po otrzymaniu faktury. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup towaru lub usługi, warto sprawdzić kontrahenta. To pozwoli dopełnić wszystkich niezbędnych formalności – jak np. obowiązkowa rejestracja do VAT-UE – i prawidłowo rozliczyć daną transakcję.

VAT-UE tylko przy zakupie od kontrahentów z Unii?

Obowiązek rejestracji do VAT-UE co do zasady powstaje w przypadku dokonywania tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych, czyli z kontrahentami z państw członkowskich UE. Wyjątek stanowi import usług, których miejsce opodatkowania znajduje się w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT), jak np. zakup oprogramowania, czy też hosting z USA. W takim wypadku przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się do VAT-UE jeszcze przed dokonaniem pierwszego zakupu usługi.

Rejestracja do VAT-UE – KIEDY?

Co ważne, podatnicy mają obowiązek zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania czynności wewnątrzwspólnotowych przed dniem dokonania pierwszej tego typu transakcji, za pomocą aktualizacji druku VAT-R. Jeżeli przedsiębiorca dopiero po fakcie odkryje, że dana transakcja rodziła taki obowiązek, powinien niezwłocznie dokonać stosownej rejestracji.

Polecamy: Biuletyn VAT

Brak rejestracji do VAT-UE – KONSEKWENCJE

Brak dopełnienia tego obowiązku przy wspomnianym wyżej imporcie usług od kontrahenta spoza UE (art. 28b ustawy o VAT) skutkuje naliczeniem VAT przez zagranicznego dostawcę, zgodnie ze stawką dla tego typu usługi obowiązującą w jego kraju. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odzyskanie podatku z zagranicy jest objęte specjalną procedurą i może trwać nawet kilka miesięcy.

Co więcej, naliczenie VAT przez sprzedawcę nie oznacza, że polski podatnik nie powinien rozpoznać danej transakcji jako importu usług, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z powyższym, musi on naliczyć od niej VAT wg stawki właściwej w Polsce dla tego rodzaju usługi, przy czym podstawą opodatkowania w takim wypadku będzie kwota brutto z faktury.

Ewa Kozak – ifirma.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Łojewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK