| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Zakupy za granicą udokumentowane paragonem - czy to jest WNT?

Zakupy za granicą udokumentowane paragonem - czy to jest WNT?

Prowadzę firmę transportową. Moi pracownicy przemieszczają towary głównie w granicach Polski, ale mają też trasy w krajach Unii. Zdarza się, że kierowcy, tankując paliwo w krajach UE, kupują również inne niezbędne towary, np. wycieraczki, uszczelki, środki chemiczne do auta. Transakcje te są potwierdzane paragonami, na których naliczony jest zagraniczny VAT i nie ma danych naszej firmy. Czy w tej sytuacji powinniśmy rozliczyć te zakupy jako WNT? Od jakiej kwoty: brutto czy netto, należy obliczyć podatek należny?

W przypadku niektórych towarów może dochodzić do wewnątrzwspólnotowych nabyć. Dotyczy to tych towarów, które po nabyciu nie stają się częściami składowymi innych rzeczy (nie są montowane w samochodzie) i są przemieszczane na terytorium kraju. W takim przypadku polski VAT należy obliczać na podstawie cen nabycia zawierających zagraniczny podatek (czyli na podstawie cen brutto).

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Kiedy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia

Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dochodzi na dwa sposoby, tj. na skutek:

  1. nabywania prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT), oraz
  2. przemieszczania towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika (art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).

W przypadku zakupów dokonywanych przez kierowców, o których mowa w pytaniu, z pewnością nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów należących do pierwszej z wymienionych grup. Towary te są bowiem – jak zakładamy – przeznaczone do wykorzystania już w państwie zakupu, a więc nie są to towary, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

W przypadku niektórych nabytych towarów może dochodzić do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów należących do drugiej z wymienionych grup. Dotyczy to tych towarów, które po nabyciu nie stają się częściami składowymi innych rzeczy i są przemieszczane na terytorium kraju.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Kierowca firmy transportowej nabył – w imieniu tej firmy – w Niemczech dwie wycieraczki, z których jedna została bezpośrednio po zakupie zamontowana w samochodzie, druga zaś jako zapasowa została przywieziona do Polski. W tej sytuacji dochodzi jedynie do wewnątrzwspólnotowego nabycia wycieraczki przywiezionej do Polski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK