| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dostawa z montażem za granicą – rozliczenie VAT

Dostawa z montażem za granicą – rozliczenie VAT

Podatek VAT od dostaw towarów montowanych (instalowanych) przez sprzedawcę jest rozliczany w szczególny sposób. Ma to znaczenie zwłaszcza gdy towar jest dostarczany poza Polskę.

Polska Spółka sprzedaje specjalistyczne maszyny produkcyjne. Podatnik dostarcza maszynę do nabywcy z Niemiec. Transport towaru z Polski jest przeprowadzany przez polską Spółkę. Ponadto, to ona dokona montażu maszyny w zakładzie nabywcy, przy czym był to  proces skomplikowany, wymagający fachowej wiedzy pracowników podatnika.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Powyższa regulacja znajduje zastosowanie w analizowanym przypadku. Dostawa wiąże się bowiem z montażem, który obejmuje skomplikowane czynności wykonywane przez sprzedawcę. Miejscem dostawy jest kraj w którym towar jest montowany, a więc Niemcy. Do opodatkowania VAT znajdą zastosowanie regulacje obowiązujące w tym kraju. Spółka powinna sprawdzić, czy do rozliczenia niemieckiego VAT zobowiązany jest nabywca.

Przemieszczenie towaru do kraju członkowskiego w celu dokonania dostawy z montażem nie stanowi w Polsce wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (tzw. przemieszczenia nietransakcyjnego), o czym stanowi art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Z punktu widzenia polskiego VAT, mamy do czynienia z dostawą poza terytorium kraju. Spółka powinna wykazać wartość dostawy (netto) w pozycji 11 deklaracji VAT-7 (17).

Zakładając, że podatek od wartość dodanej jest rozliczany w Niemczech przez nabywcę, to sprzedawca powinien wystawić fakturę zgodnie z polskimi przepisami (art. 106a pkt 2 lit a ustawy o VAT). Na dokumencie tym nie wskazuje się m.in. stawki oraz kwoty podatku (art. 106 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Ponadto w myśl art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy, faktura powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Polska Spółka ma zasadniczo prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z dostawą z montażem przeprowadzoną w innym kraju. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Michał Samborski, doradca podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK