| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Zakres opodatkowania

Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT

Aktualizacja: 29.11.2011

Zaklasyfikowanie określonej usługi zgodnie z klasyfikacją statystyczną może determinować właściwą stawkę podatku. Tak jest chociażby w przypadku: pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Gdy więc świadczone przez podatnika usługi można przyporządkować do tej kategorii uprawnione będzie zastosowanie stawki 8 %. Co się jednak stanie, gdy usługa będzie miała charakter kompleksowy, a opłata za wstęp zawierać również będzie cenę świadczonych usług rekreacyjnych. »

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży antyków?

Aktualizacja: 04.11.2011

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szczególną procedurę opodatkowania dostawy antyków, pod warunkiem, że ich nabycie nastąpiło bez VAT naliczonego. Zgodnie z przepisami powołanymi w tym zakresie opodatkowaniu podlega jedynie marża. »

Towary używane w VAT - jedno pojęcie dwie definicje

Aktualizacja: 04.11.2011

W ustawie o VAT znajdziemy dwie różne definicje towarów używanych. Wyjaśniamy dlaczego tak jest i kiedy się stosuje poszczególne definicje. »

Obliczanie proporcji przy odliczeniu VAT - czynności zwolnione, czynności niepodlegające VAT

Aktualizacja: 03.11.2011

Jeśli podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak również czynności niepodlegające opodatkowaniu, to ponosząc koszty, których nie da się przyporządkować bezpośrednio do jednego rodzaju działalności, może skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT. »

Niepotrzebnie wystawiona faktura wewnętrzna, a obowiązek zapłaty VAT

Aktualizacja: 03.11.2011

Obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nadają szczególną rolę fakturze. Przejawem tego jest między innymi regulacja zawarta w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, która nakłada obowiązek zapłaty podatku z samego faktu wystawienia faktury. »

Sprzedaż udziału we współwłasności jest dostawą towarów w VAT

Aktualizacja: 26.10.2011

Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale (podjętej w składzie 7 sędziów) z 24 października 2011 r. – sygn. I FPS 2/11. »

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Aktualizacja: 25.10.2011

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT. »

Nieruchomość nie musi być obligatoryjnym składnikiem przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 13.10.2011

Przedsiębiorcy decydują się wnieść cały majątek małej firmy rodzinnej do spółki akcyjnej. W skład aportu wchodzą wszystkie składniki firmy z wyjątkiem nieruchomości. Spółka akcyjna będzie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Sądy administracyjne potwierdzają, że fiskus nie ma racji uważając, że aport w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorstwem. »

Opłaty za media mogą być składnikiem ceny najmu

Aktualizacja: 06.10.2011

Podatnik może tak ukształtować swoje stosunki gospodarcze, że cena najmu będzie obejmować także opłatę za media. Wówczas będzie to jedna usługa obejmująca czynsz i media, którą można udokumentować jedną fakturą VAT i zastosować do niej zwolnienie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2011 (sygn. I FSK 740/10). »

Jaka stawka ryczałtu od montażu i demontażu rusztowań budowlanych?

Aktualizacja: 06.10.2011

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą w ramach, której będę montował i demontował rusztowania na zlecenie innych podmiotów. Rusztowania będą stanowić własność inwestora i będą wykorzystywane do realizacji prowadzonych inwestycji. Z tytułu działalności gospodarczej planuję opłacać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzoną działalność kwalifikuje według PKD nr 43.99.Z do „pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Czy powinienem zastosować 5,5% stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego w zakresie prowadzonej działalności. »

Czy usługi kulturalne są objęte podatkiem VAT?

Aktualizacja: 06.10.2011

Jestem muzykiem i kompozytorem oraz autorem tekstów. Przygotowuje autorskie programy poetycko-muzyczne, które prezentuję np. w domach kultury, otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Czy w związku z prowadzoną działalnością powinienem wystawiać faktury VAT? »

Czy wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane VAT?

Aktualizacja: 21.09.2011

Osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej jest właścicielem gruntu. W wyniku nakazu organu władzy publicznej podatnik obowiązany jest do przeniesienia prawa własności do gruntu na rzecz gminy, ponieważ grunt ten został przeznaczony pod budowę drogi publicznej. Z tytułu przeniesienia prawa własności osoba uzyskuje odszkodowanie. »

Czy darowizna przedsiębiorstwa dziecku jest opodatkowana VAT?

Aktualizacja: 09.09.2011

Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Dlatego też darowizna przedsiębiorstwa swojemu dziecku włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami nie podlega opodatkowaniu VAT. »

Kiedy nieodpłatna usługa jest opodatkowana VAT?

Aktualizacja: 07.09.2011

Podatnik VAT, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku, wynajmuje lokale użytkowe stanowiące część przedsiębiorstwa podatnika. Jeden z takich lokali nieodpłatnie użycza (oddaje w bezpłatne używanie), na cele niezwiązane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przy zakupie ww. lokalu nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »