| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Zakres opodatkowania

Administrowanie środkami ZFŚS nie podlega VAT

Aktualizacja: 04.08.2011

Jeżeli podatnik administruje środkami pochodzącymi z ZFŚS, to nie występuje jako podatnik VAT. Dlatego też działalność socjalna wykonywana przez niego w tym zakresie (tj. nabywanie towarów i usług, jak również ich udostępnianie uprawnionym osobom) nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). »

Które usługi związane ze sportem są zwolnione z VAT?

Aktualizacja: 27.07.2011

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. »

Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

Aktualizacja: 05.07.2011

Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najbardziej istotnych nowości, jakie pojawiły się w przepisach dotyczących VAT od 1 lipca 2011 r.. Przedstawiamy obszerne fragmenty tego opracowania. »

Czy nieodpłatne przekazanie przez dewelopera drogi gminie podlega VAT?

Aktualizacja: 27.07.2011

Opodatkowaniu VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało odliczenie. Dotyczy to także dróg osiedlowych, czy dojazdowych wybudowanych przez deweloperów, które są następnie przekazywane gminom. Jest to czynność opodatkowana stawką podstawową (aktualnie 23%). »

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT?

Aktualizacja: 22.07.2011

Sprzedaż zabudowanej nieruchomości, zakupionej wcześniej na potrzeby prywatne nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak natomiast należy pod względem podatkowym zakwalifikować sprzedaż takiej nieruchomości, gdy na mocy orzeczenia sądu ogłoszono upadłość podatnika, a nieruchomość ta weszła do masy upadłości i zostanie zbyta przez syndyka? »

Jak powinny rozliczać VAT wspólnoty mieszkaniowe?

Aktualizacja: 05.07.2011

Minister Finansów wydał 21 czerwca 2011 r. ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnił wątpliwości w zakresie rozliczania VAT przez wspólnoty mieszkaniowe. »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy usługach budowlanych?

Aktualizacja: 27.06.2011

Zgodnie z ogólną zasadą moment powstania obowiązku podatkowego w VAT wyznacza chwila wydania towaru bądź wykonania usługi. Od reguły tej wprowadzono szereg odstępstw. Jedno z nich dotyczy robót budowlanych i budowlano-montażowych. W przypadku bowiem tego rodzaju usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usług. »

Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?

Aktualizacja: 27.06.2011

Pracodawcy dość często umożliwiają pracownikom korzystanie w godzinach pracy z podstawowych produktów spożywczych. Poza tym produkty takie są wykorzystywane podczas spotkań z kontrahentami, odbywających się w firmach lub też w ramach poczęstunków dla klientów. Ostatnie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług wzbudziły wątpliwości podatników, czy zobowiązani są opodatkować VAT nieodpłatne udostępniane produktów spożywczych, takich jak kawa, herbata, czy ciastka, pracownikom lub kontrahentom. »

Jakich usług dotyczy 0% stawka VAT w portach?

Aktualizacja: 05.07.2011

Minister Finansów wydał 22 czerwca 2011 r. ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnił wątpliwości w zakresie stosowania stawki VAT 0% w odniesieniu do usług związanych z utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych. »

Czy świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej jest opodatkowane VAT?

Aktualizacja: 03.06.2011

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. Niestety nie nadało tym wyjaśnieniom żadnej oficjalnej formy - nie można więc ich traktować jako jakiejkolwiek interpretacji podatkowej wydanej na podstawie ordynacji podatkowej. »

Czy sprzedaż własnej wierzytelności jest opodatkowana VAT?

Aktualizacja: 03.06.2011

Sprzedaż wierzytelności nie stanowi czynności opodatkowanej VAT. Natomiast nabycie wierzytelności w celu jej windykacji już jest traktowane jako usługa opodatkowana stawką podstawową. »

Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy

Aktualizacja: 25.05.2011

Od 1 kwietnia 2011 r. zmianie uległ system naliczania i odliczania podatku VAT w obrocie złomem. Szykuje się jednak jeszcze jedna nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie, która ma zacząć obowiązywać od II półrocza 2011 r. »

Kiedy trzeba naliczyć VAT od darowizny towarów na cele charytatywne?

Aktualizacja: 04.10.2013

Producenci mogą przekazywać towary (np. żywność) na cele charytatywne i nie muszą opodatkować tych darowizn VAT-em. Ale już sklepy i hurtownicy muszą płacić VAT w przypadku darowizn towarów, w odniesieniu do których miały prawo do odliczenia VAT naliczonego. Stanowi to element zniechęcający do darowizn charytatywnych. »

Co to jest złom w świetle ustawy o VAT?

Aktualizacja: 23.05.2011

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 2 maja 2011 r. wyjaśnił, jaki towar należy traktować jak złom w kontekście przepisów podatku od towarów i usług. »

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Aktualizacja: 23.05.2011

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »