| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Zakres opodatkowania

Czy od przekazania pracownikowi bonów towarowych trzeba zapłacić VAT

Aktualizacja: 10.10.2010

W Polsce od wielu lat panuje jednolita interpretacja (zarówno organów podatkowych, jak i sądów), że wydanie bonów towarowych nie podlega VAT, bo nie jest to ani sprzedaż towaru ani świadczenie usług. Jednak niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C‑40/09 (Astra Zeneca UK Ltd) zrodził wątpliwości w tej, wydawałoby się, wyjaśnionej już kwestii. »

Jaka stawka VAT na opłatki wigilijne

Aktualizacja: 16.12.2010

Klasyfikacje statystyczne traktują opłatki sakralne podobnie jak macę, chleb chrupki, wafle, czy bułkę tartą. Jednak ustawa o VAT traktuje te produkty inaczej. Dostawa opłatków podlega opodatkowaniu wg stawki 7%. A od 2011 roku stawka ta wzrośnie do 8%. Natomiast chleb przaśny (czyli maca) i bułka tarta będą od 2011 roku opodatkowane stawką 5%. »

Jak są opodatkowane VAT usługi ciągłe?

Aktualizacja: 08.10.2010

Kiedy usługę można uznać za mającą charakter usługi ciągłej i jakie są podatkowe konsekwencje świadczenia usług ciągłych? »

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Aktualizacja: 01.12.2010

Podatnik, który w ramach jednego zlecenia dokonał wyremontowania mieszkania oraz montażu sprzętu AGD np. okapu, zmywarki, płyty gazowej - nie może zastosować 7 % stawki do całości usługi. »

Czy kary umowne podlegają opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 25.11.2010

Nie podlegają opodatkowaniu VAT kary umowne za niezrealizowane kontrakty, pełniące funkcję odszkodowawczą (rekompensacyjną) za poniesione straty. Takie zdarzenia nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. »

Czy bezumowne korzystanie z lokalu jest opodatkowane VAT

Aktualizacja: 19.11.2010

Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu najmu lokalu służącego prowadzeniu działalności gospodarczej najemca nadal korzysta z lokalu bez umowy i uiszcza z tego tytułu opłaty. Czy takie opłaty podlegają opodatkowaniu VAT? »

Czy podlegają opodatkowaniu VAT przychody z pochodnych instrumentów finansowych

Aktualizacja: 18.11.2010

Jestem księgową w spółce z o.o. Działamy w branży tekstylnej. W tym roku Prezes podpisał umowę z bankiem na korzystanie przez naszą spółkę z 2 pochodnych instrumentów finansowych. Powstała więc wątpliwość czy uzyskany w ten sposób obrót powinniśmy opodatkować VAT-em i ofakturować. »

Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 10.11.2010

Rachunek ekonomiczny czy sytuacja osobista mogą skłonić podatnika do dokonania czynności zbycia prowadzonego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynność taka podlegać będzie wyłączeniu spod działania tej ustawy, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. »

Wódka z zakąską w zestawie może być korzystnie opodatkowana VAT

Aktualizacja: 05.11.2010

Sądy administracyjne nie uznały za sprzeczną z prawem praktyki lokalu gastronomicznego polegającej na ustalaniu niskiej ceny alkoholu (22% VAT) i wysokiej ceny zakąski (np. ogórka – 7% VAT), sprzedawanych łącznie w zestawach. »

Jakie skutki dla podatników VAT wywołuje opinia statystyczna GUS

Aktualizacja: 04.11.2010

W 2006 r. podatnik otrzymał opinię statystyczną GUS. Na tej podstawie przyjął dla świadczonych usług stawkę 7% w podatku VAT. W 2009 r. urząd skarbowy skontrolował podatnika i wystąpił do GUS o zmianę opinii z 2006 r. Czy opinia z 2006 nie chroni podatnika na wypadek kontroli? »

Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 29.10.2010

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań. »

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Aktualizacja: 15.10.2010

Przekazywanie i zużywanie artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka, na naradach i spotkaniach pracowników spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, zarządu spółki z członkami rady nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, nie podlega opodatkowaniu VAT. »

Jak kwalifikować dla potrzeb VAT sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości

Aktualizacja: 10.10.2010

Sprzedaż udziału we współwłasności stanowi sprzedaż prawa, a nie materialnej ( fizycznej ) części gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) i posadowionych na nim budynków. Dlatego sprzedaż udziałów w nieruchomości jest świadczeniem usług niepodlegającym zwolnieniu z opodatkowania VAT. »

Jaką stawkę VAT stosować przy usługach rekreacyjnych dla dzieci

Aktualizacja: 07.10.2010

Prowadzę sezonową działalność polegającą na odpłatnym udostępnianiu dmuchanych zjeżdżalni i trampolin. Na ogół odbywa się to na imprezach plenerowych organizowanych przez gminy, większe firmy, szkoły i przedszkola. Jaką stawkę VAT powinienem stosować przy świadczeniu tego typu usług? »

Czy płatność za pośrednictwem agenta rozliczeniowego może nie być ewidencjonowana kasą fiskalną

Aktualizacja: 01.10.2010

Konstrukcja płatności za pośrednictwem agenta polega na uiszczaniu środków przez kupującego na rachunku agenta, a następnie przekazanie jej do sprzedającego. W praktyce oba transfery środków dokonywane są przelewem bankowym, choć można się też spotkać z płatnością przez kupującego przekazem pocztowym. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »