| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Jeśli chodzi o deklaracje VAT to przedsiębiorca opodatkowany VAT, który chce skorzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie ma obowiązku składania deklaracji, za wszystkie te okresy rozliczeniowe, w których zawiesił działalność. Przepisy ww. ustawy nie przewidują szczególnego sposobu informowania o zawieszeniu działalności gospodarczej w zakresie VAT.

W związku z powyższym wystarczy pisemna informacja dotycząca zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, którą przekazuje organ ewidencyjny urzędowi skarbowemu. Jeżeli przedsiębiorca jest wpisany do KRS, wówczas taki podatnik powinien samodzielnie poinformować właściwy organ podatkowy o okresie zawieszenia, dopiero wtedy będzie mógł skorzystać z preferencji w zakresie VAT.

39,90 zł500 pytań o VAT

Polecamy: VAT 2011

Brak obowiązku składania deklaracji w zakresie VAT nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców zawieszających działalność którzy są jednocześnie podatnikami VAT.

Takiej możliwości nie ma:
● podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE na podstawie art. 97 ustawy o VAT,
● podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
● podatnik dokonujący importu usług lub nabywający towary w zakresie których jest podatnikiem.

Ponadto zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT nie dotyczy:
● okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie trwało przez pełny okres rozliczeniowy,
● okresów rozliczeniowych, w których podatnik miał obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za okresy, za które ma obowiązek sporządzić korektę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca, który w trakcie okresu rozliczeniowego zawiesi działalność gospodarczą, będzie miał obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za ten okres. W następnym pełnym okresie rozliczeniowym z tego obowiązku będzie już zwolniony.

Jeżeli w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca dokona dozwolone czynności, które poskutkują powstaniem obowiązku obliczenia VAT, (np. sprzedaż środka trwałego), - będzie miał obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za ten okres.

Obowiązek składania deklaracji podatkowej będzie miał również przedsiębiorca, który w trakcie okresu zawieszenia działalności gospodarczej będzie musiał sporządzić korektę podatku naliczonego. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w sytuacji kiedy zawieszony przedsiębiorca otrzyma od kontrahenta fakturę korygującą VAT.

avatar

2011-09-26 10:00 Zgłoś

Interesuje mnie taka sprawa. Przedsiębiorca zawiesił działalność na 24 miesiące. W tym czasie okazało się, że musi wywiązać się z umowy kupna surowca (w przeciwnym razie będzie zmuszony płacić wysokie kary umowne), kupuje więc ten surowiec w celu odsprzedania. Czy na czas tej transakcji musi znów odwiesić działalność ????

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem Infor.pl »