| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka jest stawka VAT dla sprzedaży prawa użytkowania miejsca parkingowego

Jaka jest stawka VAT dla sprzedaży prawa użytkowania miejsca parkingowego

Postęp cywilizacyjny skutkuje tym, że ludzie wymyślają towary i usługi, które kiedyś były im całkowicie zbędne do życia, ale na skutek tego postępu stają się niezbędne do „normalnego” funkcjonowania w tak stworzonym świecie. Dlatego też czasami pojawiają się problemy z zaklasyfikowaniem tych nowych potrzeb (tj. usług) i towarów, niezbędnym do ich prawidłowego opodatkowania np. VAT.

Jedną z takich potrzeb, kiedyś zupełnie zbędną, a obecnie nie tylko pożądaną, ale i czasami stanowiącą o statusie społecznym jej posiadacza, jest prawo do korzystania z miejsca parkingowego. Popyt na to dobro kreuje rzecz jasna podaż i doprowadza do pojawiania się różnorodnych transakcji tymi prawami, co skutkuje koniecznością ich opodatkowania, w tym podatkiem od towarów i usług.

W tym momencie zaczynamy zastanawiać się nad sprzecznością informacji napływających z rynku i od naszych znajomych – jedni twierdzą, że transakcja nabycia praw użytkowania miejsca parkingowego objęta jest podstawową stawką VAT w wysokości 22%, a inni twierdzą, że 7%. I co gorsza, w zależności od sytuacji, każdy z nich ma rację!

Jeżeli chodzi o nabycie samego miejsca parkingowego (prawa do jego użytkowania), to istotnie rację mają ci, którzy godzą się na wyższy haracz na rzecz fiskusa. Bowiem miejsca tego nie można w żaden sposób uznać za obiekt budownictwa mieszkaniowego czy lokal mieszkalny w budynku niemieszkalnym, które w myśl art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT korzystają z preferencyjnej 7% stawki VAT.

Polecamy: VAT 2010

Z drugiej zaś strony, to samo prawo do wyłącznego korzystania z wydzielonego miejsca parkingowego, które nabywa się wraz z lokalem mieszkalnym i które to prawo nie może stanowić samodzielnego przedmiotu obrotu (czyli może być zbywane wyłącznie razem z tym lokalem mieszkalnym), podlega opodatkowaniu wg stawki 7%. Bowiem należy je traktować jako nierozerwalną część tego lokalu mieszkalnego, który jest również opodatkowany tą stawką zgodnie z przywołanym wcześniej art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

Podkreślenia wymaga jednak to, iż kwestia ta jest przedmiotem ciągłego sporu pomiędzy podatnikami a aparatem skarbowym.

Za podatnikami stoją sądy administracyjne, które wskazują, iż w sytuacji, gdy czynność ma charakter kompleksowy, o jej istocie, a zarazem wysokości stawki VAT, powinna przesądzać czynność główna.

Z tego względu, gdy nie ma możliwości nabycia (a więc i zbycia) lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca postojowego, to wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych - wydzielonych trwałymi ścianami izb w budynku.

Oznacza to z punktu widzenia przepisów podatkowych, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z tak wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu.

Nie można bowiem dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży. Dlatego miejsce postojowe w tym przypadku nie stanowi odrębnego od gruntu przedmiotu własności.

Jednym z ostatnim skutków powyższych „walk” podatników z aparatem skarbowym w tym zakresie, potwierdzającym stosowanie stawki 7% w powyższych przypadkach, jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 marca 2010 r., sygn.akt I SA/Gd 933/09, którym uchylono interpretację indywidualną nr ITPP1/443-541/09/AP z dnia 4 września 2009 r. wydaną w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK