| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

W dniu 24 kwietnia 2010 r. weszła w życie drobna nowelizacja z 19 lutego 2010 r. ustawy o podatku od towarów i usług. Celem tej nowelizacji jest zmniejszenie obowiązków, które ciążą na podatnikach przy zmianie danych deklarowanych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność objętą VAT, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku (dokonuje się go na formularzu VAT-R) do urzędu skarbowego.

Pismo to jest składane niezależnie od zgłoszenia NIP, które służy ogólnej ewidencji podatników. Treść obu zgłoszeń jest częściowo zbieżna, więc – w pewnym zakresie – podatnik dwukrotnie przekazuje te same informacje, a ich adresatem jest ten sam naczelnik urzędu skarbowego.

Wspomniana powyżej nowelizacja nie zmieni tego stanu rzeczy. Zmieni go jednak w odniesieniu do zgłoszeń aktualizacyjnych, które dotąd także były składane równolegle i niezależnie od siebie – dla celów VAT oraz dla celów ogólno-ewidencyjnych.

W nowelizacji tej stwierdzono, że – w przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem rejestracyjnym dla celów VAT – przedsiębiorca nie będzie musiał składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R, jeżeli ta sama zmiana będzie za sobą pociągać obowiązek dokonania aktualizacji na formularzu NIP (NIP-1 dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a NIP-2 dla pozostałych przedsiębiorców).

Polecamy: serwis Koszty

W praktyce oznacza to, że znikł obowiązek zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R w przypadku zmiany danych podatnika, takich jak np. nazwa, nazwa skrócona oraz adres siedziby.

W tym ostatnim przypadku przewidziano jednak wyjątek dotyczący sytuacji, w której zmiana adresu prowadzi do zmiany naczelnika US zajmującego się podatnikiem. Jeżeli taka zmiana nastąpi, to – po staremu – trzeba będzie składać równolegle dwie aktualizacje: VAT-R i NIP. 

Wybór przepisów

Ustawa o VAT w brzmieniu po nowelizacji

Art. 96.
1. Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. (...)
3. Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. (...)
12. Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego. [wytłuszczoną kursywą zaznaczono fragment przepisu, który pojawił się w ustawie na skutek nowelizacji z 19 lutego 2010 r.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »