| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Obowiązek podatkowy w VAT

Obowiązek podatkowy w VAT


Podatnik zwraca się z pytaniem, czy podatnik podatku VAT ma obowiązek bezwzględnie odprowadzać należny podatek od towarów i usług , jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

TAK. Zgodnie z art. 1pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy podatku VAT mają obowiązek odprowadzenia tego podatku. Podatek od towarów i usług stanowi bowiem dochód budżetu państwa. Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku z dnia 24 października 2000 r. SA/Bk 1205/99. Decyzje w zakresie stosowania ulg podatkowych mają charakter uznania administracyjnego. Oznacza to tyle, że nawet przy istnieniu uzasadnionego interesu podatnika w okolicznościach konkretnej sprawy organ nie musi przyznać ulgi podatkowej.

Polecamy: Podatki 2010

Z powyższego wynika zatem, że skoro ustawodawca widzi istnienie obowiązku odprowadzania podatku VAT jako należnego dla skarbu Państwa, podatnik rozliczający podatek VAT i mający tzw. nadwyżkę w VAT jest zobowiązany do jego uiszczenia.

Konstrukcja podatku VAT jest tego rodzaju, że podatnik w gruncie rzeczy ma do przekazania pieniądze zainkasowane przy sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Decyzje w zakresie stosowania ulg podatkowych mają nadto charakter uznania administracyjnego. Oznacza to tyle, że nawet przy istnieniu uzasadnionego interesu podatnika w okolicznościach konkretnej sprawy organ nie musi przyznać ulgi podatkowej (wyrok NSA z dnia 15 lutego 1984 r. SA/Wr 8/84 Przegląd Orzecznictwa Podatkowego 1992/2 poz. 31).

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »