| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie
dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych?

Stosownie do art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku podatników nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Należy wskazać również, iż stosownie do art. 5 ust. 9b pkt 6 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego, może dotyczyć w szczególności oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych.

Oddziały przedsiębiorców zagranicznych są także rezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, w odróżnieniu od osób zagranicznych podejmujących działalność gospodarczą na terenie Polski, które jako nierezydenci, objęte są zasięgiem działania Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (w zakresie podatku od towarów i usług).

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Dla prawidłowego dokumentowania wszelkich czynności wykonywanych poprzez oddział, na fakturach VAT, wnioskodawca powinien używać numeru NIP Oddziału oraz oznaczenia i adresu oddziału.

Pomimo więc , iż zagraniczny przedsiębiorca posiada status zarejestrowanego w Polsce podatnika dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie ma podstaw aby uznać, iż jego Oddział jest automatycznie zarejestrowany dla potrzeb tego podatku i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym jednostce macierzystej.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK