| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie
dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych?

Stosownie do art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku podatników nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Należy wskazać również, iż stosownie do art. 5 ust. 9b pkt 6 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego, może dotyczyć w szczególności oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych.

Oddziały przedsiębiorców zagranicznych są także rezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, w odróżnieniu od osób zagranicznych podejmujących działalność gospodarczą na terenie Polski, które jako nierezydenci, objęte są zasięgiem działania Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (w zakresie podatku od towarów i usług).

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Dla prawidłowego dokumentowania wszelkich czynności wykonywanych poprzez oddział, na fakturach VAT, wnioskodawca powinien używać numeru NIP Oddziału oraz oznaczenia i adresu oddziału.

Pomimo więc , iż zagraniczny przedsiębiorca posiada status zarejestrowanego w Polsce podatnika dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie ma podstaw aby uznać, iż jego Oddział jest automatycznie zarejestrowany dla potrzeb tego podatku i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym jednostce macierzystej.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »