| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT

Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT


Zgodnie z Umową Konsorcjum między Wnioskodawcą a Towarzystwem obaj Uczestnicy Konsorcjum są współorganizatorami Zjazdu. Każdy Uczestnik ma określone w umowie obowiązki. Czy przekazana przez Wnioskodawcę Towarzystwu wartość udziału procentowego w przychodach lub zyskach przedsięwzięcia (Zjazdu) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

NIE. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie ustawą o VAT przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. 

W świetle powyższego należy uznać, iż osiągnięty zysk lub poniesiona strata nie jest czynnością wymienioną w ustawie o VAT i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług - tym samym nie podlega fakturowaniu.”

Takie samo stanowisko zajął Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie stwierdzając w postanowieniu z dnia 30 listopada 2005 r. (1471/NUA1/443-457/05/AP) „rozliczenie udziału w zysku pomiędzy podmiotami (stronami umowy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem rozliczenie to nie będzie udokumentowane fakturą VAT.”

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Brak obowiązku w zakresie podatku od towarów i usług w związku z rozliczaniem umowy konsorcjum. Mając powyższe na uwadze, w ocenie rozliczenia dokonywane między nim, a podmiotami nie powinny być kwalifikowane jako wynagrodzenie za świadczone przez nie usługi, lecz jako wewnętrzne, techniczne rozliczenia z tytułu udziału w przychodach (lub zyskach) niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szwarc-Ślaski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK