| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Darowizna na rzecz szkoły a VAT

Darowizna na rzecz szkoły a VAT

Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji - gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - otrzymuje od innego podmiotu (bez względu na jego statut) jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części lub całości ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Za dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi należy uznać każdą płatność (w tym darowiznę) w gotówce oraz w każdej innej formie, dokonaną przez osobę trzecią, inną niż płatność dokonana przez nabywcę lub konsumenta za towary lub usługi. Należy przy tym podkreślić, że aby takie dofinansowanie włączone było do podstawy opodatkowania, musi być związane bezpośrednio z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Dofinansowanie bezpośrednio związane z ceną - należy interpretować w taki sposób, aby dotyczyło ono jedynie dofinansowania odpowiadającego całości lub części wynagrodzenia z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług, które wpłacone są sprzedawcy lub dostawcy przez osobę trzecią.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz ustawę o VAT należy uznać, że otrzymane przez podmiot darowizny od osób trzecich (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i przedsiębiorców), z przeznaczeniem na konkretny cel, tj. na dożywianie dzieci, stanowią bezpośrednie dofinansowanie (dopłatę) do świadczonych przez podmiot usług stołówkowych i w związku z tym stanowią one uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia tych usług.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie pozostaje fakt, że otrzymane darowizny powodują, że usługi te dla części uczniów (wytypowanych przez pedagoga szkolnego) stają się bezpłatne.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »