| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma duże znaczenia dla prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Sprzedaż towaru lub usługi powinna być bowiem ujęta w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Ustawa zaś zawiera dość skomplikowany system ustalania momentu jego powstania.

Przedsiębiorcy niestety często zapominają, że w przypadku dokonywania niektórych rodzajów sprzedaży towarów lub usług obowiązek podatkowy winien być ustalony na zasadach szczególnych. Powyższe dotyczy również świadczenia usług dozoru mienia i ochrony osób.

Przedsiębiorca X świadczył usługi dozoru mienia w miesiącu maju (data wykonania 31 maja), co zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną w dniu 31 maja. Na fakturze wskazano ostateczną datę płatności 5 lipca. Zapłata za świadczoną usługę nastąpiła w całości 30 czerwca.

W takiej sytuacji o momencie powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT przesądza data otrzymania płatności przez przedsiębiorcę X, a więc data 30 czerwca. Jeżeli przedsiębiorca X rozlicza się w miesięcznych deklaracjach podatkowych, to należny VAT winien być przez niego wykazany w deklaracji za miesiąc czerwiec albowiem to w tym miesiącu otrzymano zapłatę.

Przedsiębiorca Y w okresie od 10 do 28 czerwca wykonywał usługi ochrony osób, co zostało udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 1 lipca. Na fakturze umieszczono jako termin płatności datę 15 sierpnia. Niestety przedsiębiorca Y nie otrzymał należnego wynagrodzenia w terminie płatności wskazanym na fakturze (otrzymał je dopiero 20 października).

W tym wypadku obowiązek podatkowy powstanie 15 sierpnia (ponieważ tego dnia upłynął termin płatności wskazany na fakturze). Przedsiębiorca Y jest więc zobowiązany do wykazania należnego podatku VAT w deklaracji podatkowej za miesiąc sierpień.

Przedstawione unormowania i przykłady w sposób jednoznaczny wskazują, że w sytuacji świadczenia usług ochrony osób lub dozoru mienia należy odejść od ogólnych zasad ustalania obowiązku podatkowego w VAT. W szczególności data wystawienia faktury nie przesądza o momencie powstania tegoż obowiązku. Warto o tym pamiętać tak aby nasze rozliczenia podatkowe były dokonywane w sposób prawidłowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK