| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Jak powinny rozliczać VAT firmy zajmujące się usługami ochrony osób i dozoru mienia

Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma duże znaczenia dla prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Sprzedaż towaru lub usługi powinna być bowiem ujęta w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Ustawa zaś zawiera dość skomplikowany system ustalania momentu jego powstania.

Przedsiębiorcy niestety często zapominają, że w przypadku dokonywania niektórych rodzajów sprzedaży towarów lub usług obowiązek podatkowy winien być ustalony na zasadach szczególnych. Powyższe dotyczy również świadczenia usług dozoru mienia i ochrony osób.

Przedsiębiorca X świadczył usługi dozoru mienia w miesiącu maju (data wykonania 31 maja), co zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną w dniu 31 maja. Na fakturze wskazano ostateczną datę płatności 5 lipca. Zapłata za świadczoną usługę nastąpiła w całości 30 czerwca.

W takiej sytuacji o momencie powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT przesądza data otrzymania płatności przez przedsiębiorcę X, a więc data 30 czerwca. Jeżeli przedsiębiorca X rozlicza się w miesięcznych deklaracjach podatkowych, to należny VAT winien być przez niego wykazany w deklaracji za miesiąc czerwiec albowiem to w tym miesiącu otrzymano zapłatę.

Przedsiębiorca Y w okresie od 10 do 28 czerwca wykonywał usługi ochrony osób, co zostało udokumentowane fakturą wystawioną w dniu 1 lipca. Na fakturze umieszczono jako termin płatności datę 15 sierpnia. Niestety przedsiębiorca Y nie otrzymał należnego wynagrodzenia w terminie płatności wskazanym na fakturze (otrzymał je dopiero 20 października).

W tym wypadku obowiązek podatkowy powstanie 15 sierpnia (ponieważ tego dnia upłynął termin płatności wskazany na fakturze). Przedsiębiorca Y jest więc zobowiązany do wykazania należnego podatku VAT w deklaracji podatkowej za miesiąc sierpień.

Przedstawione unormowania i przykłady w sposób jednoznaczny wskazują, że w sytuacji świadczenia usług ochrony osób lub dozoru mienia należy odejść od ogólnych zasad ustalania obowiązku podatkowego w VAT. W szczególności data wystawienia faktury nie przesądza o momencie powstania tegoż obowiązku. Warto o tym pamiętać tak aby nasze rozliczenia podatkowe były dokonywane w sposób prawidłowy.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ02
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem Infor.pl »