| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT sprzedaż pracownikom używanych komputerów

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż pracownikom używanych komputerów

Nowy zarząd Spółki postanowił wymienić dotychczas używany w firmie sprzęt komputerowy na nowy. Używane komputery zarząd spółki postanowił sprzedać swoim pracownikom. Komputery te stanowią środki trwałe firmy i są w firmie od 4 lat. Przy zakupie tych komputerów Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.
Jaką stawką należy ww. czynność opodatkować? Czy może przysługuje Spółce prawo do zastosowania zwolnienia od podatku?

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka VAT - co do zasady - wynosi 22 %.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż środki trwałe będące przedmiotem sprzedaży były przez Spółkę używane przez okres dłuższy niż pół roku. Zatem należy zastanowić się, czy w analizowanej sytuacji istnieją przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (jakie zostało przewidziane dla dostawy towarów używanych).

Jak wskazuje bowiem art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Definicja towarów używanych została zawarta w ust. 2 w/w art. 43 ustawy o VAT. I tak, przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Polecamy: serwis Koszty

Należy w tym miejscu wskazać, iż w przypadku towarów używanych, do których zaliczają się jedynie ruchomości – dla zastosowania zwolnienia od podatku - to nie wiek towaru ma znaczenie, ale czas przez jaki towar ten używany jest przez podatnika dokonującego jego dostawy.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw z ust. 2 ustawy o VAT, zwolnienie ma zastosowanie jedynie do sytuacji gdy dostawy dokonuje podatnik, który używał sprzedawane towary. Co więcej, okres używania towaru przez podatnika dokonującego ich dostawy musi wynieść co najmniej pół roku i to po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zatem zwolniona z VAT jest dostawa ruchomości będących towarami używanymi pod warunkiem, że:
• w stosunku do tych towarów podatnikowi będącemu zbywcą nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu,
• podatnik przed sprzedażą używał towarów co najmniej przez pół roku,
• podatnik używał tych towarów po nabyciu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Przy czym warunki te należy wypełnić w sposób łączny.

W analizowanej sprawie Spółka nie wypełnia pierwszego z nich. Przy zakupie przedmiotowych komputerów przysługiwało obecnemu sprzedawcy prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W konsekwencji, czynność tą należy opodatkować podstawową 22% stawką VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK