| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

2 lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną dotyczącą stosowania stawki preferencyjnej VAT dla usług demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

1.Stawka podatku VAT na usługi polegające na demontażu, transporcie i utylizacji materiałów zawierających azbest wynosi 7%.

2. Podatnik sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania usług.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 2 lipca 2010 r. (sygn. ITPP2/443-354a/10/RS), wydanej w imieniu Ministra Finansów.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest, z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Usługi te opodatkowuje stawką 7%. Przedmiotowe czynności wykonywane są kompleksowo, tzn. zdemontowane materiały zawierające azbest są transportowane przez spółkę i przekazywane na składowiska odpadów, z którymi spółka ma podpisaną umowę na utylizację azbestu.

Przeczytaj także: Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

W kontekście tak przedstawionego stanu faktycznego spółka wystąpiła do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację indywidualną w celu ugruntowania swojego stanowiska odnośnie stawki VAT, jaką stosuje. Istotą wniosku było pytanie czy wykonywana przez spółkę usługa jest opodatkowana stawką VAT 7%, czy w zależności od przeznaczenia budynku (mieszkalny, gospodarczy) są to różne stawki podatku.

Po rozpatrzeniu wniosku, dyrektor – podobnie jak wnioskująca spółka – uznał, że dla przedmiotowej usługi prawidłowa jest stawka 7%. Przypomniał, iż w celu określenia zakresu stosowania przepisów ustawy o VAT, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie, z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 powoływanej ustawy główna stawka podatku VAT wynosi 22% jednak zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi w tym stawką 7%. W załączniku nr 3 do ustawy, stawka 7% odnosi się między innymi do poz. 153 czyli „Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne” PKWiU 90.0.

Polecamy serwis Koszty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK