| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest

2 lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną dotyczącą stosowania stawki preferencyjnej VAT dla usług demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest. Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

1.Stawka podatku VAT na usługi polegające na demontażu, transporcie i utylizacji materiałów zawierających azbest wynosi 7%.

2. Podatnik sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania usług.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 2 lipca 2010 r. (sygn. ITPP2/443-354a/10/RS), wydanej w imieniu Ministra Finansów.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest, z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Usługi te opodatkowuje stawką 7%. Przedmiotowe czynności wykonywane są kompleksowo, tzn. zdemontowane materiały zawierające azbest są transportowane przez spółkę i przekazywane na składowiska odpadów, z którymi spółka ma podpisaną umowę na utylizację azbestu.

Przeczytaj także: Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

W kontekście tak przedstawionego stanu faktycznego spółka wystąpiła do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację indywidualną w celu ugruntowania swojego stanowiska odnośnie stawki VAT, jaką stosuje. Istotą wniosku było pytanie czy wykonywana przez spółkę usługa jest opodatkowana stawką VAT 7%, czy w zależności od przeznaczenia budynku (mieszkalny, gospodarczy) są to różne stawki podatku.

Po rozpatrzeniu wniosku, dyrektor – podobnie jak wnioskująca spółka – uznał, że dla przedmiotowej usługi prawidłowa jest stawka 7%. Przypomniał, iż w celu określenia zakresu stosowania przepisów ustawy o VAT, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie, z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 powoływanej ustawy główna stawka podatku VAT wynosi 22% jednak zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi w tym stawką 7%. W załączniku nr 3 do ustawy, stawka 7% odnosi się między innymi do poz. 153 czyli „Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne” PKWiU 90.0.

Polecamy serwis Koszty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK