| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Jakie skutki wiążą się z wykreśleniem spółki z rejestru podatników VAT

Czy w związku z wykreśleniem spółki cywilnej z rejestru podatników VAT czynnych będzie ona zobowiązana sporządzić inwentaryzację i rozliczyć podatek należny od towarów ujętych w spisie z natury? Czy nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy przepada? Czy zobowiązana jest składać deklaracje VAT-7? Czy w przypadku wznowienia działalności poniesie koszty rejestracyjne?

Spółka nie ma obowiązku sporządzać spisu z natury oraz składać deklaracji VAT-7, a w momencie wznowienia działalności winna uiścić opłatę rejestracyjną i złożyć VAT-R. Ponadto w pierwszej deklaracji ma prawo do wykazania kwoty będącej nadwyżką z poprzedniej deklaracji.

Rozwiązanie spółki cywilnej i osobowej spółki handlowej oraz zaprzestanie przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zgodnie z art. 14 ustawy o VAT powoduje konieczność opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie stały się przedmiotem dostawy towarów.

Opodatkowaniu podlegają towary, w stosunku do których przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy. Jednakże zgodnie z tymże art. 14 spółka, która zaprzestała wykonywania czynności opodatkowanych, ale która nie uległa rozwiązaniu, nie ma obowiązku opodatkowania towarów z remanentu do czasu rozwiązania.

Zobacz: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Zgodnie z art. 99 ustawy o VAT, obowiązek składania za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, deklaracji podatkowych mają podatnicy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą.

Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę fakt, iż Spółka została wykreślona z rejestru podatników VAT, do czasu wznowienia działalności nie ma obowiązku sporządzania i składania deklaracji VAT-7.

W momencie wznowienia działalności, zgodnie z przepisem art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług, przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej określonej w art. 5, Spółka ma obowiązek złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz uiścić należną od potwierdzenia zgłoszenia opłatę skarbową.

Zgodnie z przepisem art. 87 ustawy, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy.

Polecamy: Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK