| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Błędna stawka podatku a nierzetelność ewidencji VAT

Błędna stawka podatku a nierzetelność ewidencji VAT

Do prowadzenia pełnej ewidencji sprzedaży, określonej w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT zobowiązani są wszyscy podatnicy podatku VAT. Wyjątkiem są podatnicy zwolnieni podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u., a także podatnicy wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy lub na podstawie przepisów rozporządzenia wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 82 ust. 3 ustawy.

Prowadzona ewidencja powinna zawierać następujące elementy:
a) Kwoty podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną oraz związanego zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i zwolnioną – podatnik nie ma obowiązku ujmowania kwot podatku naliczonego związanego wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną, tj. kwot, które nie podlegają odliczeniu;
b) Dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, tj. rodzaj, przedmiot oraz wartość transakcji;
c) Wysokość podatku należnego;
d) Kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu;
e) Kwoty podlegające wpłacie do urzędu skarbowego lub kwoty należnego zwrotu;
f) Wszelkie inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT (np. kwoty netto, kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem środków trwałych, podział kwot z uwzględnieniem różnych stawek podatku).

Przeczytaj także: Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Ustawodawca (poza wskazaniem niezbędnych elementów jakie powinna zawierać ewidencja) nie określił w sposób szczególny zasad prowadzenia ewidencji dla celów podatku VAT.

Nie istnieje jeden obowiązujący wzór ewidencji. Dopóki więc prowadzone przez podatnika rejestry zawierają niezbędne dane i pozwalają prawidłowo sporządzić deklarację VAT, należy uznać taką ewidencję za prawidłową i rzetelną.
W wyroku z dnia 9 kwietnia 2008 r., I SA/Kr 1493/07, WSA w Krakowie stwierdził, że: Nierzetelność nie odnosi się do obowiązującego prawa. Jeżeli podatnik niewłaściwie ustali stawkę podatkową, to jest to błąd interpretacji a nie błąd co do stanu faktycznego, związany z nierzetelnością. Zakwestionowanie przez organ podatkowy jedynie prawidłowości zastosowania przez podatnika w stosunku do niektórych wykonywanych przez niego usług wysokości stawki podatku od towarów i usług nie świadczy ani o nierzetelności ewidencji, ani też o jej wadliwości. Wadliwą bowiem byłaby taka ewidencja, która nie odpowiadałaby wymogom określonym w art. 109 ust. 3 VATU.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »