| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży działek


Osoba fizyczna dokonująca podziału, a następnie sprzedaży działek będących jej własnością co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT. Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wejście w posiadanie gruntu nastąpiło z zamiarem handlowym.

W przedstawionej sytuacji podmiot nie występuje w charakterze podatnika VAT albowiem działka została zakupiona w celach prywatnych (taki był zamiar w momencie zakupu)- nie był to cel handlowy.

1b
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami zakupiła w 2000r. działkę o powierzchni 1ha przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego do użytkowania rolniczego. Zakup został zrealizowany z zamiarem dalszej odsprzedaży w przyszłości. W 2006r. działka została przekwalifikowana na budowlaną i podzielona na 10 działek. W kolejnym roku wszystkie działki zostały sprzedane z dużym zyskiem.

W przedstawionej sytuacji podmiot występuje w charakterze podatnika VAT albowiem działka została zakupiona w celu handlowym (taki był zamiar w momencie zakupu) - nie był to cel prywatny.

Podobna sytuacja występuje w następującym stanie faktycznym:

2a
W skład gospodarstwa rolnego wchodzą dwie działki (10 i 2 ha). Na jednej jest prowadzona działalność rolnicza i agroturystyka (jako dochód dodatkowy). Druga stanowiąca nieużytki rolne została przekwalifikowana na budowlaną i podzielona na 10 działek, które sprzedano w kolejnym roku.

W przedstawionej sytuacji podmiot nie występuje w charakterze podatnika VAT albowiem dokonano sprzedaży gruntu z majątku osobistego nie związanego z prowadzoną działalnością rolniczą.

2b
W skład gospodarstwa rolnego wchodzą dwie działki (10 i 2 ha). Obie są wykorzystywane do celów rolniczych. Rolnik postanawia przekwalifikować mniejszą z działek na budowlaną i sprzedać (w celu uzyskania funduszy na prowadzenie hodowli koni). Działka zostaje podzielona na 10 i sprzedana w kolejnym roku.

W przedstawionej sytuacji podmiot występuje w charakterze podatnika VAT albowiem dokonano sprzedaży gruntu związanego z prowadzoną działalnością rolniczą.

Jak wskazują wyżej przytoczone przykłady nawet w zbliżonych stanach faktycznych mogą wystąpić odmienne konsekwencje w zakresie opodatkowania podatkiem VAT poszczególnych czynności.

Ważne zatem jest by w konkretnym stanie faktycznym na kanwie art.5 ust.1 pkt 1, art.2 pkt 6 oraz art.15 ust. 1, 2 ustawy o podatku VAT, a także wyroku NSA z 29.10.2007r., realnie ocenić czy w odniesieniu do danej czynności podmiot występował w charakterze podatnika.

Polecamy serwis: PIT

Warto też dodać, że kierunek wskazany przez NSA w wyroku z dnia 29.10.2007r. został utrwalony w orzeczeniach innych Sądów, które przyjęły przychylną dla podatników interpretację przepisów (I FSK 1043 z 27.10.2009r., I SA/Wr 1353/09 z 16.12.2009r., I FSK 1208/08 z 06.01.2010r., I FSK45/09 z 25.02.2010r.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK