| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w częściach wspólnych budynku, które nie stanowią odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowi jedną czynność prawną i podlega tej samej stawce (7%) VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji lokalu – niezbędne jest więc posiłkowanie się przepisami ustawy o własności lokali.
Przepisy tej ustawy posługują się dwiema definicjami lokalu:
1) samodzielny lokal mieszkalny,
2) samodzielny lokal o innym przeznaczeniu.

Lokale te mogą stanowić odrębne nieruchomości i w konsekwencji mogą być przedmiotem dostawy (art. 2 ust. 6 ustawy o VAT). Jak dalej stwierdził Sąd, części budynków nie wyodrębnionych w samodzielny lokal mieszkalny lub samodzielny lokal o innym przeznaczeniu nie mogą być przedmiotem obrotu, a tym samym nie mogą być towarem w rozumieniu ustawy o VAT. Tym samym nie mogą być one przedmiotem czynności opodatkowanej.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem dostawy oprócz mieszkania jest udział we współwłasności wspólnych części budynku, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali z jednoczesnym ustalonym sposobem korzystania z poszczególnych miejsc postojowych.

Developer dokonuje więc sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego jako rzeczy głównej oraz towarzyszącemu mu udziału we współwłasności wspólnych części nieruchomości, które to czynności zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i prawa podatkowego tworzą jedna całość.

Transakcja ta, zdaniem Sądu, na podstawie art. 2 pkt 12 ustawy o VAT w zw. z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. podlega opodatkowaniu stawką 7%.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK