| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Od 24 kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Dotychczas podatnicy na mocy ww. przepisu bezwzględnie zobowiązani byli do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestrującego (na tzw. druku VAT-R) w terminie 7 dni od dnia, w którym uległa zmiana jakkolwiek informacja podana w poprzednio złożonym zgłoszeniu rejestrującym lub aktualizującym na potrzeby VAT.

Obecnie obowiązek taki nie będzie wymagany, w przypadku gdy zmiana danych objęta jest także obowiązkiem złożenia aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego NIP zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.).

Należy jednak pamiętać, że powyższe uprawnienie nie będzie miało zastosowania, w sytuacji gdy zmiana dotyczy właściwości organu podatkowego dla rozliczeń z tytułu podatku VAT.

Warto także na marginesie wskazać, iż w pierwotnym projekcie zmian, ustawodawca zaproponował również wydłużenie terminu z 7 do 14 dni na złożenie aktualizacji na potrzeby podatku VAT, co de facto zbliżyłoby (w niektórych przypadkach nawet pokryło) termin złożenia wymaganego dokumentu na potrzeby NIP i VAT. Niemniej, w drodze autopoprawki termin ten został wycofany z projektu noweli.

W konsekwencji podatnicy, u których zmianom ulegną dane dotyczące zarówno NIP jak i VAT uprawnieni są do złożenia jedynie aktualizacji NIP w terminie obowiązującym zgodnie z ustawą o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W pozostałych przypadkach, tj. gdy zmiany dotyczą różnych danych lub właściwości organu podatkowego na gruncie ustawy o VAT, podatnicy nadal zobowiązani są do złożenia dwóch aktualizacji - na potrzeby NIP oraz VAT.

Przy czym, jeśli chodzi o aktualizację VAT w tym przypadku podatnicy zobowiązani są poinformować organ podatkowy o zmianie w ciągu 7 dni od dnia, w którym ta zmiana zaistniała.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 57, poz. 357)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK