| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług?

Tak.

Zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Polecamy: Jak założyć firmę

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stowarzyszenie na podstawie tych umów zobowiązało się do świadczenia usług przewozu osób bądź towarów. Okazane umowy zawierają postanowienia co do przedmiotu usługi przewozu tj. przewóz osób bądź towarów, ceny za świadczone usługi, sposób rozliczania należności za te usługi, zasady odpowiedzialności za należyte wykonanie usługi.

Brzmienie powyższych umów oraz sposób dokumentowania świadczonych usług w postaci rachunku wystawianego przez Stowarzyszenie dla bezpośredniego odbiorcy usługi - strony umowy o świadczenie usług przewozu - dowodzi, że z tytułu świadczenia usług przewozu osób oraz towarów Stowarzyszenie posiada status podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535).

Polecamy: Centrala radio taxi opodatkowana 22% VAT

Poprzez umowne przyjęcie zobowiązania do świadczenia na rzecz osób trzecich usług przewozu osób lub towarów za odpłatnością w sposób częstotliwy, należy stwierdzić, że Stowarzyszenie spełnia warunki określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT do uznania Stowarzyszenia za podatnika VAT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »