| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy świadczenia związane z pożyczką podlegają VAT

Czy świadczenia związane z pożyczką podlegają VAT

Firma udzielająca pożyczek żąda otrzymania szeregu świadczeń w związku z udzieloną pożyczką. Które z nich ma opodatkować podatkiem VAT? Odpowiedź na to pytanie jest istotna zarówno dla firmy prowadzącej taką działalność jak i dla jej klientów.

Udzielenia pożyczki jest według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczeniem usług (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym fiskus nie traktuje odsetek karnych naliczanych jako wynagrodzenie w przypadku nieterminowego spłacania pożyczki jako wynagrodzenia za usługę finansową w rozumieniu przepisów VAT.

Nawet odsetki karne nie są traktowane jako kwota należna z tytułu świadczenia usług. Nie ma ona też wpływu na cenę świadczonych usług. W konsekwencji nie są odsetki karne traktowane jako obrót. 

Nie zmienia tej klasyfikacji umieszczenie w umowie pożyczki klauzul dotyczących kar umownych lub odsetek za opóźnienia. Fiskus nie traktuje tego jako obligatoryjnego podwyższenia wynagrodzenia z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi. 

Są one naliczane bowiem tylko wtedy, gdy kontrahent nie wywiązuje się z postanowień zawartych w umowie. Nie wiadomo, czy i kiedy ten warunek się spełni. Dlatego odsetki karne nie są traktowane jako wynagrodzenie za świadczenie usługi. 

To stanowisko fiskusa jest efektem wyroku ETS w sprawie 222/81 (BAZ Bausystem AG), według którego odsetki karne z tytułu nieterminowej płatności nie mogą zostać uznane za wynagrodzenie w rozumieniu przepisów o VAT i tym samym nie mogą stanowić podstawy opodatkowania tym podatkiem. 

Zdaniem ETS wypłata odsetek karnych nie ma żadnego związku ze świadczeniem i konsumowaniem usługi, a kwota odsetek karnych nie stanowi wynagrodzenia świadczącego usługę, lecz rekompensatę za opóźnioną płatność, poniesioną szkodę. 

Przykładem stanowiska fiskusa wraz z powołaniem się na ten wyrok jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 sierpnia 2010 r. (nr ITPP2/443-472/10/EŁ). W interpretacji tej organ podatkowy dokonał rozróżnienia między nie podlegającymi podatkowi VAT odsetkami karnymi a innego typu korzyściami, jakie otrzymuje firma udzielająca pożyczki, dla której jest to przedmiot działalności. 

Chodzi tu o odsetki umowne oraz prowizje oraz opłaty:
• za zmianę terminów płatności rat i zmianę zabezpieczenia prawnego pożyczki,
• w związku z zawartą z dłużnikiem ugodą w sprawie spłaty zadłużenia,
• za wydanie promesy udzielenia pożyczki
• za wypis z KRS. 

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w ww. interpretacji stwierdził m.in.:
Te wszystkie płatności na rzecz firmy udzielającej pożyczkę płacone przez pożyczkobiorców, stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka winna udokumentować te usługi fakturami VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, i uwzględnić w deklaracjach VAT-7 przy czym, jako sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 65.22 nie objęte żadnym z wyłączeń wskazanych w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, korzystają one ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Natomiast otrzymane kwoty odsetek karnych i kosztów upomnienia, mających charakter sankcyjny (karny), jako niemieszczące się w katalogu czynności określonych w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług - nie podlega przepisom tej ustawy. W konsekwencji, jako niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie powinny być wykazywane w deklaracji podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK