| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Celowe lub przypadkowe zniszczenie przez pracownika mienia należącego do przedsiębiorstwa nie tylko wywołuje utrudnienia w jego funkcjonowaniu, ale też przynosi konkretne koszty (straty) bieżące i przyszłe.

Straty te wynikają nie tylko z konieczności poniesienia kosztów naprawy lub zakupu nowych składników majątku, ale również z ewentualnych strat związanych z niewykonaniem umów na rzecz kontrahentów, czy też podniesienia stawki ubezpieczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W celu uniknięcia jak największej ilości takich zdarzeń, pracodawcy stosują różnorodne formy zachęt i kar, zarówno dyscyplinarnych jak i finansowych, aby zachęcić swoich pracowników do większej dbałości o powierzony im sprzęt firmowy.

Jedną ze stosowanych form dyscyplinowania pracowników jest wprowadzenie w zakładzie pracy wewnętrznego regulaminu użytkowania samochodów osobowych, którego zapisy przewidują nałożenie na konkretnych pracowników opłat sankcyjnych za uszkodzenie powierzonych im pojazdów.

Jak wynika z interpretacji nr IPPP1-443-401/10-4/BS z dnia 15 lipca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nakładana przez pracodawcę opłata sankcyjna za uszkodzenie samochodu firmowego może nie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Warunkiem wyłączenia tej opłaty z opodatkowania VAT-em jest określenie jej w stałej wysokości, niezależnej od wysokości kosztów związanych z naprawą powstałej szkody, i powiązanie jej jedynie ze stwierdzeniem winy osoby, która spowodowała tą szkodę.

Powyższe wynika z tego, iż w takim przypadku opłata taka nie stanowi zapłaty za jakąkolwiek usługę, ale pełni funkcję odszkodowawczą (sankcyjną) i stanowi rekompensatę dla pracodawcy za konieczność poniesienia przez niego ewentualnie wyższych kosztów składek ubezpieczeniowych, w związku z czym nie mieści się w zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, katalogu czynności podlegających opodatkowaniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK