| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawkę VAT stosować przy usługach rekreacyjnych dla dzieci

Jaką stawkę VAT stosować przy usługach rekreacyjnych dla dzieci

Prowadzę sezonową działalność polegającą na odpłatnym udostępnianiu dmuchanych zjeżdżalni i trampolin. Na ogół odbywa się to na imprezach plenerowych organizowanych przez gminy, większe firmy, szkoły i przedszkola. Jaką stawkę VAT powinienem stosować przy świadczeniu tego typu usług?

Aktualnie dla celów opodatkowania VAT do końca 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze. zm.).

W tej klasyfikacji pod symbolem 92.72.12.00.00 mieszczą się „usługi rekreacyjne gdzie indziej niesklasyfikowane”, które najbardziej pasują do przedstawionego rodzaju usług.

W załączniku 3 ustawy o VAT zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod poz. 159a wymieniono „usługi rekreacyjne pozostałe – wyłącznie w zakresie wstępu”, zaliczone według PKWiU do grupowania ex 92.72.

Z treści objaśnienia do załącznika nr 3 wynika, iż symbol „ex” oznacza, że stawka podatku w wysokości 7% dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Zatem, o ile faktycznie świadczone usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.72.12.00.00, a podana klasyfikacja jest prawidłowa (tzn. usługi nie należą do innego grupowania statystycznego), są one opodatkowane wg 7% stawki VAT (na podstawie powołanego art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, pozycja 159a załącznika nr 3).

Warto przypomnieć, że w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie informacji do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych.
Zasadą jest, że wnioski przesyłane są w formie pisemnej na adres Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Jednak wydana informacja nie stanowi decyzji administracyjnej i nie ma charakteru wiążącego. Informacje nie są udzielane telefonicznie.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Informacje te są wydawane w ciągu 30 dni, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień - nie później niż w ciągu 60 dni od daty wpływu wniosku do służb statystyki publicznej.

Jednak zasadniczo sami podatnicy powinni klasyfikować prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to ich obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »