| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na spotkania wewnętrzne spółki podlega VAT

Przekazywanie i zużywanie artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka, na naradach i spotkaniach pracowników spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, zarządu spółki z członkami rady nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 września 2010 r. (ITPP1/443-740/09/10-S/AT).

Spółka nabywa produkty spożywcze takie jak kawa, herbata, soki, ciastka, paluszki itp. Są one zużywane podczas narad pracowników oddziałów spółki, a także na spotkaniach rady nadzorczej i zarządu spółki z przedstawicielami związków zawodowych. Podobnych przekazań spółka dokonuje na rzecz sekretariatu.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, pytając, czy przedmiotowe przekazania podlegają opodatkowaniu VAT?
Powołując się na art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie, zgodnie, z którym dokonywane przez nią przekazania jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlegają opodatkowaniu.

Organ uznał początkowo stanowisko spółki za nieprawidłowe, co spowodowało złożenie przez nią skargi do WSA.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Sąd uchylił zaskarżoną interpretację (wyrok WSA w Gdańsku z 25 maja 2010 r., sygn. I SA/Gd 258/10). W rezultacie organ, dokonując ponownego rozpoznania sprawy uznał pogląd przedstawiony przez spółkę za uzasadniony.

Organ stwierdził, iż przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele z nim związane - w świetle art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. - nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »