| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Wyższy VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce

Wyższy VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza prawo unijne stosując obniżoną 7% stawkę VAT w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.

Przed Trybunałem Polska argumentowała, że ma prawo stosować art. 115 dyrektywy 2006/112, i tym samym utrzymać obniżoną stawkę VAT na sporne wyroby, także ze względów społecznych, które są zbieżne z ogólnymi celami Unii.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Zdaniem Polski uznanie, że „nowe” państwa członkowskie nie mogą stosować art. 115 dyrektywy 2006/112, doprowadziłoby do uprzywilejowania „starych” państw członkowskich. 

Znaczne różnice w wysokości opodatkowania – oznaczające 10% różnicy w opodatkowaniu podatkiem VAT – powodują różnice w cenie tych samych towarów w poszczególnych państwach członkowskich, co zgodnie z motywami czwartym i siódmym omawianej dyrektywy oznacza zakłócenie konkurencji wewnątrzwspólnotowej.

Stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE

Niestety Trybunał przyznał rację Komisji Europejskiej i uznał, że art. 115 dyrektywy 2006/112 (pierwotnie wprowadzony w szóstej dyrektywie jako art. 28 ust. 2 lit. d) dyrektywą 92/77) jest przepisem przejściowym i dlatego powinien być interpretowany ściśle, ze swoim brzmieniem.

Polska nie była państwem członkowskim UE 1 stycznia 1991 r., w tej dacie. Ponadto podatek obrotowy mający zastosowanie w Polsce w dniu 1 stycznia 1991 r. nie odpowiadał zasadniczym cechom podatku VAT.

Z tych względów Polska nie może stosować ww. art. 115 dyrektywy 2006/112 i powinna była stosować standardową stawkę podatku VAT do omawianych wyrobów.

Zaś stosując obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego Polska naruszyła art. 98 dyrektywy 2006/112 w związku z jej załącznikiem III.

Pełna treść wyroku TS UE z 28 października 2010 r. (C 49/09).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK