| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Wyższy VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce

Wyższy VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza prawo unijne stosując obniżoną 7% stawkę VAT w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.

Należy się spodziewać, że Polska wskutek tego wyroku wprowadzi na wspomniane towary stawkę podstawową VAT – czyli od 2011 roku 23%. Konieczna będzie zmiana ustawy o VAT i to do końca listopada 2010 r.

Teza wyroku

W wyroku z dnia 28 października 2010 r. w sprawie C 49/09 (mającej za przedmiot skargę Komisji Europejskiej przeciw Polsce) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł:
Stosując obniżoną stawkę podatku od wartości dodanej w wysokości 7% w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie przepisów art. 98 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w związku z jej załącznikiem III.”

Polecamy: Jest zgoda na ograniczenie odliczania VAT od samochodów

Argumentacja prawna

Polska podnosiła, że stosowanie obniżonej stawki VAT do przedmiotowych towarów ma na celu wspieranie rodzin i zachęcanie do zwiększenia przyrostu naturalnego w Polsce i wpisuje się w cele „strategii lizbońskiej”. 

Warto też zauważyć, że obniżone stawki VAT do tych samych towarów są cały czas stosowane w Irlandii, w Luksemburgu oraz w Wielkiej Brytanii. 

Argumenty Polski nie przekonały Komisji i postanowiła ona wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Zdaniem Komisji Europejskiej okoliczność, że niektóre państwa członkowskie utrzymały obniżoną stawkę podatku VAT na przedmiotowe ubranka i obuwie zarówno ze względu na art. 114, jak i art. 115 dyrektywy 2006/112, jeżeli stosowały ją w dniu 1 stycznia 1991 r., nie stanowi argumentu upoważniającego także Polskę do stosowania obniżonej stawki podatku VAT do wskazanych towarów. 

Bowiem art. 115 dyrektywy 2006/112, który odpowiada art. 28 ust. 2 lit. d) szóstej dyrektywy, zmienionej dyrektywą Rady 92/77/EWG z dnia 19 października 1992 r. (Dz.U. L 316, s. 1), jest skierowany wyłącznie do państw członkowskich, które należały do Wspólnoty Europejskiej w chwili przyjęcia dyrektywy 92/77, i w drodze odstępstwa upoważnia te ostatnie do utrzymania obniżonych stawek podatku VAT, pod warunkiem że wskazane stawki były stosowane w owych państwach członkowskich w dniu 1 stycznia 1991 r. (zob. podobnie wyrok z dnia 11 października 2001 r. w sprawie C 267/99 Adam, Rec. s. I 7467, pkt 34).

Komisja Europejska podkreśliła, że Polska nie figurowała wśród państw członkowskich w chwili przyjęcia dyrektywy 92/77 oraz że akt przystąpienia Polski do UE nie stanowi, iż to państwo członkowskie może korzystać z przepisów przejściowych przewidzianych w art. 114 i 115 dyrektywy 2006/112 (zob. analogicznie wyrok z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie C 169/00 Komisja przeciwko Finlandii, Rec. s. I 2433, pkt 30).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK