| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Rachunek ekonomiczny czy sytuacja osobista mogą skłonić podatnika do dokonania czynności zbycia prowadzonego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynność taka podlegać będzie wyłączeniu spod działania tej ustawy, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Przedmiotową sytuację można ocenić pod kątem podatkowym na przykładzie darowizny przedsiębiorstwa na rzecz małżonka.

Czynny podatnik VAT prowadzi działalność hotelarsko-gastronomiczną. W skład przedsiębiorstwa wchodzi m.in. hotel wybudowany na nieruchomości gruntowej, której jest współwłaścicielem razem z małżonką. Ze względów zdrowotnych zamierza w drodze darowizny dokonać przekazania całego przedsiębiorstwa na rzecz małżonki.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty( art.2 pkt 6).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Jednocześnie przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami zbycie przedsiębiorstwa (rozumiane jako sprzedaż, czy darowizna) kwalifikować można by było jak podlegające opodatkowaniu. Ustawodawca w art. 6 ustawy o VAT wprowadził jednakże regulację wyłączenia stosowania przepisów ustawy m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis ten ma charakter szczególny, jako wprowadzający wyjątek od ogólnej zasady - w konsekwencji powinien być interpretowany ściśle i być stosowany jedynie do przypadków zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa, posiłkowo zastosowanie więc ma regulacja art. 551 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przy dokonaniu czynności zbycia przedsiębiorstwa istotne jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak, że przekazywana masa może służyć kontynuowaniu prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższych regulacji, w przedstawionym na wstępie przykładzie, zamierzona czynność darowizny będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, w konsekwencji na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna sygnatura ITPP2/443-709/10/EŁ z 04.10.2010 r.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK