| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania


Podatnik, który w ramach jednego zlecenia dokonał wyremontowania mieszkania oraz montażu sprzętu AGD np. okapu, zmywarki, płyty gazowej - nie może zastosować 7 % stawki do całości usługi.

1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

Pod pojęciem „obiektów budownictwa mieszkaniowego” rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Kierując się powyższymi przepisami stwierdzić należy, iż 7 % stawka podatku VAT ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, niezależnie od tego czy objętym społecznym programem mieszkaniowym czy nie.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisy aktów wykonawczych, nie definiują pojęcia roboty budowlano-montażowe, remont i konserwacja, dlatego też konieczne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

W przepisach tych przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, zaś przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zaznaczyć należy, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają charakter wyjątkowy, tym samym niedopuszczalne jest stosowanie do nich wykładni rozszerzającej lub zawężającej. Stawki te powinny więc mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę.

Jak to wynika z przedstawionych wyżej przepisów, preferencyjna 7 % stawka podatku ma zastosowanie do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W świetle powyższego nie budzi wątpliwości fakt, iż przedstawione w przykładzie usługi pomalowania ścian i ułożenia terakoty korzystać będą z obniżonej stawki podatku VAT.

Do tej kategorii czynności nie sposób natomiast zaliczyć montażu sprzętu AGD.

Montowanie opisanych w przykładzie sprzętów takich jak okap, zmywarka czy płyta gazowa, to zaopatrywanie mieszkania w elementy wyposażenia, które podnoszą użyteczność funkcjonalną mieszkania. Jednakże nie można ich zaliczyć do prac remontowych czy też konserwacyjnych.

W konsekwencji przy wykonaniu tego rodzaju usług należy zastosować podstawową 22% stawkę podatku (w 2011 roku 23%).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK