| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania


Podatnik, który w ramach jednego zlecenia dokonał wyremontowania mieszkania oraz montażu sprzętu AGD np. okapu, zmywarki, płyty gazowej - nie może zastosować 7 % stawki do całości usługi.

Takie stanowisko zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 października 2010 r. (nr ITPP1/443-654/10/BJ).

Zdaniem organu podatkowego przyjęcie i realizacja kompleksowego zlecenia usług remontowo- budowlano- montażowych nie daje podstaw do zastosowania jednej, preferencyjnej stawki podatku VAT.

Podatnik realizując taką usługę, nawet gdy umawia się na przyjęcie wynagrodzenia od wykonanej całości, powinien na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonać ich wyodrębnienia. Jest to warunek konieczny do prawidłowego rozliczenia VAT.

Podatnik wykonał kompleksową usługę remontu mieszkania, w trakcie której m.in. pomalował ściany, ułożył terakotę. W ramach tego samego zlecenia dokonał montażu sprzętu AGD tj. okapu, zmywarki i płyty gazowej. Realizacja usługi miała miejsce w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego. Z uwagi na wykonanie powyższych czynności w ramach jednego zlecenia rozważa możliwość zastosowania jednej 7% stawki podatku do całości czynności.

Podstawową stawką podatku od towarów i usług jest określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka 22%. Zarówno przepisy tej ustawy, jak również przepisy wykonawcze, przewidują sytuacje, w których zastosowanie do niektórych czynności mogą mieć stawki obniżone. 

Przepis art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowi, że 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Zgodnie z art. 41 ust 12a przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieka lekarska i pielęgniarska, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Również przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w § 37 obniżają stawkę podatku do 7 % w zakresie:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK