| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie następujących wierszy:
- „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” na „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 3% albo 5%”;
- „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” na „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 7% albo 8%”;
- „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” na „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 22% albo 23%”;

Zmiany te (zastąpienie oznaczeń liczbowych stawek podatkowych nazwami ogólnymi) wynikają ze zmian stawek podatku od towarów i usług wprowadzanych od 2011 roku. Konieczność ogólnego określenia stawek wynika również z faktu, że w okresie przejściowym mogą wystąpić dwie stawki podstawowe (22% i 23%), dwie stawki obniżone (7% i 8%), a w przypadku stawki super obniżonej 3% i 5%. W ciągu roku mogą też wystąpić różne stawki w przypadku korekt obrotu.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zaproponowane rozwiązanie jest najlepsze, bo alternatywne rozszerzanie deklaracji o kolejne 6 pozycji, a w przypadku dalszej podwyżki stawek o kolejne 12 pozycji, nie ułatwi podatnikowi rozliczenia z podatku, a jedynie zwiększy koszty druku tych formularzy, oraz zwiększy liczbę błędów przy wypełnianiu deklaracji, jak i przy wprowadzaniu danych z tej deklaracji do systemu POLTAX.

Ponadto w części C zmieniono brzmienie wiersza 12:
- z „12. Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „12. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 42 wypełnia tylko nabywca).

Zmiana ta ma na celu umożliwienie wykazania przez dostawcę wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług, oraz ewentualne rozliczenie podatku należnego od nabywanych usług, jeżeli dla tych czynności podatnikiem będzie nabywca.

W części F. Informacje dodatkowe - usunięto ze wzoru deklaracji w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K, w poz. 72 dla VAT-7D kwadrat w brzmieniu „art.86 ust.8 pkt 1 ustawy”. Zmiana ma charakter doprecyzowujący. Informacja zawarta w tej poz. okazała się zbędna dla prawidłowego rozliczenia podatku. W konsekwencji przesunięto numerację pozostałych pozycji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK