| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT

Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT


Wyrażenie przez spółkę zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Powyższe wskazuje, że ustawy o VAT zawiera tzw. szeroką definicję świadczenia usług. takie sformułowanie definicji usług jest wyrazem jednej z naczelnych zasad systemu VAT – powszechności opodatkowania. Zasada ta, w wymiarze przedmiotowym, odnosi się do opodatkowania VAT wszystkich dostaw towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem, niezależnie od etapu obrotu, na jakim są realizowane.

W powyższym kontekście, pomimo, że omawiana interpretacja jest niekorzystna dla podatnika trudno jest zarzucić jej niezgodność z przepisami o VAT.

Przede wszystkim, Dyrektor Izby Skarbowej słusznie zauważył, że w przypadku świadczenia usług za wynagrodzeniem konieczne jest istnienie po jednej stronie podmiotu świadczącego usługę (w tym wypadku wnioskodawca) i otrzymującego z tego tytułu wynagrodzenie (tj. określona kwota pieniężna wypłacona przez podwykonawcę usługi)., a po drugiej podmiotu będącego beneficjentem danej usługi.

W tym przypadku beneficjentem jest podwykonawca, który otrzymując do dyspozycji określone środki pieniężne (wcześniejszy zwrot kaucji) może nimi dysponować i odnosić z nich korzyści.

W świetle powyższego, warto zwrócić uwagę na cel jakiemu przyświeca omówiona powyżej zasada powszechności opodatkowania. Zasada ta ma zapewniać przede wszystkim zachowanie równych warunków konkurencji, a więc zapewniać, że takie samej w swej istocie transakcje będą traktowane w ten sam sposób przez wszystkich podatników VAT (wszelkie odstępstwa od tej zasady są wyjątkami i muszą znaleźć wyraźne uregulowanie w przepisach).

W omawianej sprawie, można bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy podwykonawca potrzebując środków pieniężnych zwraca się w tej sprawie do podmiotu z sektora finansowego, a z tytułu ich udostępnienia jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia, np. w postaci odsetek.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Tym samym, odmienna kwalifikacja świadczenia będącego przedmiotem interpretacji prowadziłaby do skutku, że udostępnienie środków pieniężnych w zależności od źródła ich pochodzenia podlegałoby różnemu traktowaniu na gruncie VAT. W omawianej sprawie wnioskodawca skoncentrował się bowiem na tym, że środki które udostępni podwykonawcy będą pochodziły z zatrzymanej kaucji, pomijając szerszy kontekst świadczenia.

Źródło: www.taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK