| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT

Czy rekompensata pieniężna z tytułu wcześniejszego zwrotu kaucji jest opodatkowana VAT


Wyrażenie przez spółkę zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi odpłatne świadczenie usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 września 2010 r. (IPPP1-443-619/10-4/AS).

Spółka świadczy usługi budowlane. W ramach swojej działalności zawarła umowę z podwykonawcą na realizację określonego zakresu prac. Zgodnie z jej postanowieniami, spółka zatrzymała 10% należnego podwykonawcy wynagrodzenia jako kaucję gwarancyjną tytułem zabezpieczenia należytego wykonania robót.

Połowa tej kwoty została podwykonawcy wypłacona po odbiorze inwestorskim, natomiast termin zapłaty drugiej połowy kaucji przewidziano na 2015 r. Podwykonawca zwrócił się do spółki z prośbą o wcześniejszą wypłatę drugiej części kaucji (ok. 5 lat przed upływem terminu wymagalności).

Spółka stwierdziła jednak, wcześniejszy zwrot kaucji będzie dla niej niekorzystny, ponieważ obrót zatrzymaną kwotą przez okres kolejnych pięciu lat przyniesie jej wymierne korzyści finansowe, np. w postaci odsetek z lokaty długoterminowej.

W związku z tym, przyjmując kompromisowe rozwiązanie, strony postanowiły, że druga część kaucji zostanie wcześniej zwrócona podwykonawcy w zamian za odpowiednią rekompensatę pieniężną (odszkodowanie). W związku z powyższym, spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy wypłata przedmiotowej rekompensaty powinna być opodatkowana VAT?

Zdaniem spółki, otrzymana kwota nie powinna podlegać opodatkowaniu, ponieważ nie stanowi wynagrodzenia za świadczone usługi. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

Podkreślił, że przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawy o VAT zalicza do grona usług każde świadczenie. Usługą będzie jednak tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Kwestia ta ma szczególnie istotne znaczenie przy takich świadczeniach, których istotą jest zaniechanie, powstrzymywanie się od określonych czynności.

Zdaniem organu, wyrażenie przez kontrahenta zgody na wcześniejszą wypłatę kaucji spełnia przesłanki art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, bowiem na skutek zawartego porozumienia określone zachowanie kontrahenta należy traktować jako świadczenie usługi.

Spełniony jest też warunek odpłatności – za określone zachowanie wypłacona jest określona kwota pieniężna. Wyrażenie zgody na odstąpienie od warunków umowy i przyspieszony zwrot kaucji w zamian za świadczenie pieniężne, stanowi tym samym odpłatne świadczenie usługi i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK