| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy podlega VAT wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe

Czy podlega VAT wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zamierza ona zawrzeć umowy najmu nieruchomości mieszkalnych (lokale lub domy mieszkalne), uzyskując w ten sposób tytuł prawny do użytkowania tych nieruchomości w celach mieszkaniowych. Następnie planuje odpłatnie podnajmować te nieruchomości osobom fizycznym (w tym swoim pracownikom) na cele mieszkaniowe. Czy ten podnajem jest opodatkowany VAT?

NIE

Odpłatny wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. 

Usługi świadczone przez Spółkę będą spełniać warunki, określone w poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, do objęcia tym zwolnieniem przedmiotowym, przy czym bez znaczenia będzie tu fakt, że wynajmowane nieruchomości nie stanowią majątku spółki (podnajem) oraz że wynajem nieruchomości nie stanowi przedmiotu działalności spółki. 

Decydującym dla zastosowania zwolnienia jest fakt, że wynajmowane nieruchomości będą miały charakter mieszkalny oraz że będą wynajmowane w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pozycji 4 ww. załącznika wymieniono: „usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe” (PKWiU ex 70.20.11).

Użycie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa usługi.

Zatem, aby skorzystać ze zwolnienia muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

- świadczenie usługi na własny rachunek,
- charakter mieszkalny nieruchomości,
- klasyfikacja pod symbolem PKWiU 70.20.11,
- mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.

Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia i w konsekwencji następuje opodatkowanie świadczonej usługi według stawki 22%.

Takie też stanowisko zajmują organy podatkowe - por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-846/10-4/EK z 4 listopada 2010 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK