| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT zaliczki na poczet transakcji zrealizowanych w 2011 roku

Jak rozliczyć w VAT zaliczki na poczet transakcji zrealizowanych w 2011 roku

Niestety przepisy przejściowe dotyczące rozliczania VAT na przełomie 2010 r. i 2011 r. są nieprecyzyjne. Budzą one uzasadnione wątpliwości podatników. Przyjrzyjmy się zasadom rozliczania zaliczek.

Co więcej, zmiana stawki podatku VAT nie będzie powodowała zmiany wysokości opodatkowania w stosunku do zaliczki otrzymanej w 2010 r. Tak wynika z analizy przepisów regulujących wystawianie tzw. faktur końcowych.

Zgodnie bowiem z brzmieniem § 10 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 - 3 (czyt. obecnie wystawione faktury zaliczkowej), nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 5 i 7 - 9, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W konsekwencji, zdaniem Autora, mając na uwadze projektowany przepis przejściowy, tj. art. 41 ust. 14f ustawy o VAT, w stosunku do otrzymanej zaliczki/przedpłaty w 2010 r. zachowana zostanie stawka podatku VAT obowiązująca przed dniem zmiany stawki (22%).

Niemniej, mając na uwadze literalne brzmienie przepisów regulujących sposób wystawiania faktur zaliczkowych oraz tzw. końcowych, należy transakcję w całości opodatkować wg stawki podatku obowiązującej w 2011 r. a kolejno obniżyć zarówno wartość należności jak i kwotę podatku o wartość otrzymanej w 2010 r. zaliczki/przedpłaty.

Polecamy: Jak rozliczyć w VAT zaliczki na poczet transakcji zrealizowanych

Polecamy: VAT 2011

Powyższe obrazują przykłady uzależniając sposób rozliczenia w zależności od przyjętego sposobu ustalenia wynagrodzenia (w kwocie brutto – w tym przypadku koszty zmiany podatku poniesie sprzedawca, oraz w kwocie netto - tutaj koszty zmiany podatku poniesie nabywca).

Spółka A ustaliła w umowie ze Spółką B, że wartość kontraktu wyniesie 2450 zł brutto. Z umowy tej wynika również, że Spółka B jest zobowiązana do wpłaty na rzecz sprzedawcy zaliczki na poczet tej transakcji w wysokości 1220 zł. Zaliczka została uiszczona w dniu 14.12.2010 r., natomiast reszta wynagrodzenia zostanie uiszczona w 2011 r. po dostawie zamówionego towaru.

Spółka A wystawi fakturę zaliczkową na wartość 1220 zł (brutto) w tym podatek VAT wg 22% stawki podatku VAT (220 zł). Natomiast w 2011 r. wystawi fakturę końcową (rozliczeniową) w następujący sposób:
- wartość brutto kontraktu 2450 zł, VAT (23%) 458,13 zł, netto 1991,87 zł
- pomniejszone o otrzymaną w 2010 r. zaliczkę - brutto 1220 zł, VAT (22%) 220 zł, netto 1000 zł.
- pozostało 1230 zł brutto, VAT (238,13 zł), netto 991,87 zł.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »