| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT zaliczki na poczet transakcji zrealizowanych w 2011 roku

Jak rozliczyć w VAT zaliczki na poczet transakcji zrealizowanych w 2011 roku

Niestety przepisy przejściowe dotyczące rozliczania VAT na przełomie 2010 r. i 2011 r. są nieprecyzyjne. Budzą one uzasadnione wątpliwości podatników. Przyjrzyjmy się zasadom rozliczania zaliczek.

Tym samym, jeśli sprzedawca zażąda dokonania dopłaty w zakresie zwiększenia wynagrodzenia należnego (w tym bowiem przypadku koszt zwiększenia stawki podatkowej ponosi nabywca) zobowiązany będzie do wystawienia faktury końcowej. Inaczej ujmując, otrzymana do końca 2010 r. zaliczka nie będzie równa wartości brutto otrzymanego dotychczas wynagrodzenia.

Spółka A otrzymała w grudniu 2010 r. 100% zaliczkę w wysokości 2430,08 zł. Powyższe udokumentowała fakturą VAT (stawka VAT - 22%). Zakładając, że wynagrodzenie należne w kontrakcie ustalono stosując metodę „od stu” (kwota netto + VAT), należne wynagrodzenie w 2011 r. (po zmianie stawki podatku) wyniesie 1991,87 + VAT = 2450,00 zł. W konsekwencji, Spółka A powinna wystawić fakturę końcową (rozliczeniową). W fakturze tej wartość brutto pomniejszy o otrzymaną w 2010 r. zaliczkę.

Faktura końcowa (rozliczeniowa) powinna być wystawiona w następujący sposób:
- wartość netto kontraktu 1991,87 zł, VAT (23%) 458,13 zł, netto 2450 zł,
- pomniejszone o otrzymaną w 2010 r. zaliczkę - netto 1991,87 zł, VAT (22%) 438,21 zł, brutto 2430,08 zł,
- pozostało netto 0 zł, VAT 19,92 zł, brutto 19.92 zł.

Oczywiście zaprezentowane w niniejszej publikacji sposoby rozliczenia zaliczek w zakresie transakcji realizowanych na przełomie 2010 i 2011 r. są jedynie przykładowe. Celem jest zwrócenie uwagi na problem przed jakim postawił podatników ustawodawca wprowadzając w pośpiechu przepisy, które nie regulują wielu wątpliwych kwestii.

Jednocześnie mając na uwadze, iż obecnie nie istnieje projekt aktu wykonawczego regulujący sposób wystawiania faktur zaliczkowych i końcowych na przełomie okresów objętych zmianą stawek podatkowych, wskazane jest aby kwestię tę w końcu uregulować mocą zmian przepisów wykonawczych, ewentualnie wydając interpretację ogólną w danej materii.

Powyższe jest szczególnie uzasadnione, gdyż proponowane zmiany przepisów wcale nie muszą okazać się ostateczne (istnieje bowiem projekt zmian umożliwiający rok w rok podnoszenie stawek podatkowych w uzależnieniu od relacji długu publicznego do PKB).

Podsumowując wskazane jest aby w przepisach rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur uregulować sposób wystawiania faktur końcowych (obliczających należny podatek VAT nie poprzez iloczyn różnic kwot należności i kwot otrzymanych zaliczek, lecz w oparciu o różnicę wynagrodzenia i iloczynu stawki podatkowej). Tak, aby otrzymane zaliczki przed dniem zmiany stawki faktycznie nie powodowały zmiany stawki podatkowej w zakresie transakcji zrealizowanej w 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK