| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Spółka nabyła we własnym imieniu ale na rzecz nabywcy usługę transportową, która została wykonana w dniu 30.12.2010 r. Obecnie dokonuje odsprzedaży tego świadczenia. Kontrahent do 29.01.2011 r. nie dokonał zapłaty za ww. usługę. Faktura została wystawiona 7.01.2011 r.

Odsprzedając przedmiotowe świadczenie powinna zastosować stawkę podatku VAT obowiązującą do końca 2010 r., bowiem świadczenie zostało wykonane przed dniem zmiany stawki, natomiast obowiązek podatkowy zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 13 pkt 2 lit a ustawy o VAT powstanie 30 dnia od dnia wykonania świadczenia (zatem obowiązek ten powstanie po dniu zmiany stawki).

Z kolei, jak stanowi zapis art. 41 ust. 14b ustawy o VAT, czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c

Transakcje ciągłe

W tym miejscu należy poczynić zastrzeżenie, iż powyższy przepis przejściowy dotyczy wyłącznie transakcji o charakterze ciągłym. Definicji tego typu czynności trudno doszukiwać się w przepisach ustawy o VAT czy aktach wykonawczych do niej wydanych. Również wykładnia językowa w tym zakresie staje się bezużyteczna. Niemniej odwołując się do judykatury, uznać należy, że skoro przepisy prawa podatkowego oraz wykładnia językowa nie pozwala zdefiniować przedmiotowego pojęcia odnieść się należy do innych gałęzi systemu prawnego, a w szczególności do prawa cywilnego.

W doktrynie prawa cywilnego wspomina się o zobowiązaniach o charakterze ciągłym, których istota polega na trwałości stosunku cywilnoprawnego oraz roli czasu w tym stosunku. Zobowiązanie ciągłe trwa przez cały okres obowiązywania umowy i nie może zostać wypełnione inaczej niż przez upływ czasu, na jaki umowa została zawarta (lub wypowiedzenie bądź rozwiązanie umowy). Według Komentarza LEX 2010 w red. B. Gawlika kryterium czasu pozwala dokonać podziału świadczeń na świadczenia jednorazowe, okresowe i ciągłe.

Świadczenie ciągłe polega na pewnym stałym zachowaniu dłużnika w czasie trwania stosunku obligacyjnego. Stałość zachowania oznacza niemożliwość wyodrębnienia powtarzających się czynności dłużnika, co charakteryzuje świadczenia okresowe. Najczęściej spotykanymi w obrocie cywilnoprawnym świadczeniami ciągłymi są świadczenia polegające na zaniechaniu, świadczenia określone umowami o korzystanie z rzeczy (np. najem, dzierżawa) oraz umowami o świadczenie usług (np. zlecenie, przechowanie).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK