| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Tym samym, w przypadku sprzedaży usług lub dostawy towarów o charakterze ciągłym (tut. najem, dzierżawa, energia elektryczna, woda, ścieki, etc.), dla których strony transakcji przyjęły okresy rozliczeniowe, np. miesięczne, kwartalne, etc. za moment ich wykonania należy uznać zakończenie okresu rozliczeniowego jakiego płatność dotyczy.

Spółka sprzedaje na rzecz kontrahenta energię elektryczną. Przedmiotowa transakcja dotyczy rozliczenia za okres od 1 do 31 grudnia 2010 r. Przy czym zgodnie z umową zawartą z nabywcą termin płatności upływa w dniu 14.01.2011 r.

W konsekwencji, Spółka powinna w wystawionej fakturze VAT zastosować stawkę podatku VAT obowiązującą w 2010 r. (tut. 22 %), bowiem dostawa towarów miała miejsce przed dniem zmiany stawki, a obowiązek podatkowy powstanie po tym dniu.

Spółka świadczy usługi zakwaterowania. Wynajem pokoju gościnnego miał miejsce w okresie obejmującym dzień zmiany stawki podatkowej, tj. od 29.12.2010 r. do 3.01.2011 r. W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość w jaki sposób powinna świadczenie opodatkować, tzn. według nowej czy starej stawki podatkowej, czy może obie stawki powinna zastosować.

W analizowanym przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem o charakterze ciągłym. Tym samym skoro usługa zakwaterowania została wykonana w dniu 3.01.2011 r. właściwe będzie zastosowanie nowej stawki podatku VAT obowiązującej w 2011 r. (tut. 8%).

Powołując się natomiast na powołane w ust. 14b zastrzeżenie (do ust. 14c), należy pamiętać iż w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:
1. w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2. z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik zechce sprzedać transakcję o charakterze ciągłym, której okres świadczenia (lub dostawy) obejmuje dzień zmiany stawki podatku VAT, powinna zastosować dwie stawki podatku VAT dla jednej transakcji. Po pierwsze, część transakcji zrealizowana do dnia 31 grudnia 2010 r. winna być opodatkowana wg obowiązujących do końca 2010 r. stawki podatkowej. Natomiast pozostałą część (tj. wykonana w 2011 r.) wg stawki obowiązującej od 2011 r.

Spółka odsprzedaje usługę najmu maszyn budowlanych, która obejmuje okres rozliczeniowy od 10 grudnia do 10 stycznia 2011 r. Termin płatności wynikający z umowy to 20 styczeń 2011 r. Stąd część świadczenia wykonanego od 10 do 31 grudnia 2010 r. opodatkuje wg stawki podatku VAT 22%, natomiast usługę wykonaną w okresie od 1 do 10 stycznia wg stawki VAT 23%.

W konsekwencji jeśli już w grudniu 2010 r. Podatnik zechce wystawić fakturę VAT (na co zezwala przepis § 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur – dla usług najmu fakturę VAT wystawia się najpóźniej z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem) zastosuje dla całej transakcji stawkę podatku VAT 22% (taka bowiem obowiązuje w 2010 r.).

Natomiast po wykonaniu świadczenia w danym okresie rozliczeniowym zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej tak aby zastosować dwie stawki podatkowe, analogicznie jak wskazano powyżej).

W analizowanym przypadku zdaniem Autorów, jeśli Podatnik może zgodnie z przepisami wystawić fakturę VAT w 2011 r., dogodniejsze będzie jej wystawienie już po dniu zmiany stawek podatku VAT, bowiem Podatnik w wystawionej fakturze VAT od razu uwzględni dwie stawki podatkowe i nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury korygującej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK