| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Spółka świadczy usługę najmu, która obejmuje okres rozliczeniowy od 10.12.010 r. do 15.01.2011 r. Termin płatności wynikający z umowy upływa w dniu 20.01.2011 r. W dniu 27.12.2010 r. Spółka wystawiła fakturę VAT dla której zastosowała 22% stawkę podatkową, a kontrahent uiścił należność w dniu 30.12.2010 r. Czy w tym przypadku dla świadczenia usługi ciągłej zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej i opodatkowania części transakcji wg stawki 22% oraz pozostałej stawką 23% ?

Nie. Jak już bowiem ustaliliśmy, aby zastosować przepisy przejściowe należy spełnić dwie przesłanki. Jedną z nich jest konieczność aby obowiązek podatkowy powstał po dniu zmiany stawki podatkowej. Tym samym skoro w analizowanym przykładzie obowiązek powstał w starym roku, podatnik zastosuje do całości transakcji stawkę podatku VAT obowiązującą w 2010 r.

Warto także przeanalizować ust. 14d analizowanego artykułu, w którym czytamy, że w przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w ust. 14c, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

Tym samym, gdy podatnik nie ma możliwości ustalenia w jakiej części świadczenie ciągłe wykonywane w okresie zmiany stawki podatku VAT obejmuje okres 2010 i 2011 r., zobowiązany będzie do proporcjonalnego przyporządkowania wynagrodzenia w stosunku do ilości dni wykonywania świadczenia w danym okresie.

Przyjmując dane z poprzedniego przykładu, część świadczenia określonego w proporcji 21 dni do 31 dni opodatkowane będzie wg stawki podatku VAT 22%, natomiast pozostałą część przypisaną proporcjonalnie tj. 10 dni do 31 dni wg stawki VAT 23%.

Szczególne zasady rozliczania dostawy prądu, gazu i innych mediów

Należy także powołać niezwykle istotny zapis w zakresie sprzedaży tzw. mediów. Jak czytamy bowiem w art. 41 ust. 14e ustawy o VAT, w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 (tj. powstania szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz świadczenia tzw. usług komunalnych – doprowadzania wody, wywozu nieczystości i odprowadzania ścieków, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeśli został on określony w umowie właściwej dla tego typu rozliczeń), dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę, a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku.

reklama

Eksperci:

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Transakcje ciągłe - rozliczenie w VAT
Transakcje ciągłe - rozliczenie w VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »