| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Warunkiem zastosowania tej stawki jest to, że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Przy czym należy pamiętać, że w sytuacji gdy z podmiotem nabywającym odsprzedawaną usługę/towar nie została zawarta umowa, z której wynika termin płatności dla tego rodzaju transakcji, zastosowanie znajdzie ogólny przepis dot. rozpoznania obowiązku podatkowego, tj. art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT.

Zatem w sytuacji gdy podatnik dokonuje dostawy lub świadczenia usług, dla których powstaje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z cyt. art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT (tzw. media), oraz podatnik wystawi wcześniej fakturę VAT na mocy § 11 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur, gdzie czytamy, że dla tego rodzaju transakcji fakturę wystawia się najpóźniej z chwilą powstania obowiązku podatkowego (tzn. upływu terminu płatności wskazanego w umowie).

Co więcej przedmiotowa faktura VAT może być wystawiona wcześniej niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku, pod warunkiem, że będzie zawierać informację jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy, uprawniony będzie do zachowania dotychczasowej stawki podatku VAT obowiązującej w 2010 r.

Przy czym w pierwszej kolejnej fakturze wystawionej w 2011 r. uwzględni mimo wszystko prawidłowe rozliczenie podatku VAT (z podziałem na część wykonaną w 2010 i 2011 r. lub części przypisane proporcjonalnie do tych okresów). Dodatkowo ważne jest aby korekta tego rozliczenia podatkowego uwzględniona została w pierwszej fakturze, która zostanie wystawiona nie później niż do 30 czerwca 2011 r.

Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne, świadczenie wykonywane będzie w okresie od 15 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. Zgodnie z umową zawartą z beneficjentem termin płatności za przedmiotowe świadczenie upływa 31 stycznia 2011 r. Spółka w dniu 10 grudnia zamierza wystawić fakturę VAT i powzięła wątpliwość jaką stawkę podatku VAT powinna zastosować.

Otóż zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy o VAT zastosuje stawkę podatku VAT 22% dla całej transakcji. Natomiast w pierwszej kolejnej fakturze VAT za usługi telekomunikacyjne wystawionej w 2011 r. uwzględni korektę rozliczenia podatkowego, tj. proporcjonalnie obliczy wynagrodzenie dla którego zastosowanie będzie miała stawka podatku VAT 22% (16 dni/31 dni) oraz stawka VAT 23% (15 dni/31 dni). Powstałą różnicę wyszczególni w pierwszej fakturze VAT wystawionej po dniu zmiany stawek podatkowych.

Jednak zastosowanie proporcji nie będzie możliwe, w sytuacji gdy podatnik jest w stanie określić zakres faktycznie wykonanych usług do końca 2010 r jak i w 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK