| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Pakiety medyczne bez VAT, buty dla dzieci ze stawką 23%

Pakiety medyczne bez VAT, buty dla dzieci ze stawką 23%

Rząd i Sejm nie ustają w poprawianiu ustawy o VAT. 1 kwietnia ma wejść w życie większość przepisów ustawy z 25 lutego 2011 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Jej przedmiotem jest m.in. dostosowanie przepisów o VAT do zmian w prawie celnym, ułatwienie rozliczeń VAT w imporcie, uproszczenie przejścia rolnika ryczałtowego do rozliczanie VAT według zasad ogólnych i szereg innych planowanych wcześniej zmian, które nie zmieściły się w nowelizacjach ustawy o VAT z grudnia 2010 r.

1. usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 pkt 18);

2. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów;
(art. 43 pkt 19)

A więc bez dodania w art. 8 ustępu 2a pracodawcy niebędący zoz-ami ani ww. osobami musieliby opodatkować VAT abonamenty medyczne fundowane swoim pracownikom.

Przedmiotowa nowelizacja ustawy o VAT przewiduje ponadto m.in.:

1. odstąpienie od zakazu odliczania podatku naliczonego w przypadku importu usług, gdy zapłata jest dokonywana na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. „rajach podatkowych”, co uwzględnia tezy wyroku TSUE z dnia 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o. opodatkowanie 23% stawką VAT infrastruktury przekazywanej przez deweloperów gminom.

2. podwyższenie VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci z 7% do 23%.

3. zmiany dotyczące kas rejestrujących, w tym przesunięcie na Prezesa Głównego Urzędu Miar obowiązku badania spełnienia przez kasy rejestrujące funkcji, kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać, i obowiązku wydawania potwierdzeń spełnienia tych wymagań. W związku z przekazaniem zagadnień technicznych i badań kas rejestrujących do zakresu kompetencji Prezesa GUM oraz nadaniu tym czynnościom charakteru odpłatnego proponuje się wprowadzenie stosownych zmian w ustawie – Prawo o miarach.

4. opodatkowaniu VAT będzie podlegać przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli VAT od tych towarów (a nie jak obecnie czynności) podlegał w całości lub w części odliczeniu. Dotychczasowe sformułowanie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT „od tych czynności” stwarza wątpliwości interpretacyjne, czy chodzi o czynność przekazania towaru czy też o czynność nabycia towaru w celu jego przekazania.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

5. zmiana definicji odpłatnego świadczenia usług tak aby dokładniej odpowiadała regulacji art. 26 dyrektywy 2006/112/WE.

6. określenie warunków, jakie musi spełniać podmiot, aby zostać przedstawicielem podatkowym.

7. zmianę w systemie naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi – złomem oraz w handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »