| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy powstanie zawinionego niedoboru spowoduje obowiązek naliczenia VAT?

Czy powstanie zawinionego niedoboru spowoduje obowiązek naliczenia VAT?

W związku z powstaniem niedoborów zawinionych u przedsiębiorcy nie wystąpi obowiązek w podatku VAT należnym – czyli obowiązek opodatkowania powyższych niedoborów podatkiem od towarów i usług.

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie może znaleźć się w sytuacji, w której powstają niedobory i to zawinione, będące następstwem zaniedbania osoby odpowiedzialnej za powierzone mienie. Rodzić się więc może w takiej sytuacji pytanie czy zaistnienie niedoboru zawinionego, którym często zostaje obciążony pracownik odpowiedzialny za jego powstanie powoduje obowiązek naliczenia podatku VAT należnego?

Odpowiadając na takie pytanie w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przytoczenie tych przepisów jest o tyle istotne, iż dają one w zasadzie odpowiedź na postawione pytanie. Mianowicie żaden z powołanych przepisów ustawy o VAT nie wymienia czynności polegającej na obciążeniu osoby materialnie odpowiedzialnej wartością niedoboru jako podlegającej opodatkowaniu VAT. 

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Wystąpienie niedoborów zawinionych u podatnika, co do zasady, nie ma znaczenia na gruncie należnego podatku VAT, gdyż niedobory towarów nie stanowią ani dostawy towarów, ani świadczenia usług (por. interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2010 r., IBPP2/443-116/10/JJ).
Zatem w związku z powstaniem niedoborów zawinionych nie wystąpi obowiązek opodatkowania ich podatkiem VAT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »