| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy lekarstwa dla zoz-ów są zwolnione z VAT?

Czy lekarstwa dla zoz-ów są zwolnione z VAT?

Sprzedaż leków dla zakładów opieki zdrowotnej podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT. Minister Finansów wyjaśnił dlaczego nie stosuje się tu zwolnienia z tego podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej.

Zdaniem Ministra Finansów z tego przepisu wynika jednoznacznie, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi w zakresie opieki medycznej oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone wyłącznie przez zakłady opieki zdrowotnej.

Nie są natomiast objęte zwolnieniem na podstawie powyższego przepisu dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej.

Oznacza to, że dostawy lekarstw oraz sprzętu medycznego realizowane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Dostawy towarów związanych z ochroną zdrowia, wymienionych w poz. 79–106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, są od dnia 1 stycznia 2011 r. – na podstawie art. 146a pkt 2 w związku z art. 41 ust. 2 ww. ustawy o VAT – opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%.

Obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku stosuje się również do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu produktów leczniczych na zasadach określonych w § 7 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 2 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Warto zauważyć, że na podstawie ustawy z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach dodany został w art. 43 ust. 1 nowy pkt 18a w brzmieniu:
(zwolnione z VAT są) 18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Ten nowy przepis ma wejść w życie ze skutkiem od 1 stycznia 2011 r. – ale na razie nie został zakończony proces legislacyjny.

Czyli jak jakiś podmiot zewnętrzny świadczyć będzie na rzecz zakładu opieki zdrowotnej (i na terenie zoz-u) usługi medyczne, to te usługi a także towary (w tym leki) z tymi usługami związane będą zwolnione z VAT.

Ten nowy przepis nie zmienia stanu prawnego, który omawiał Minister Finansów w przytoczonej odpowiedzi na interpelację (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT), tym niemniej może pozwolić w niektórych sytuacjach na zwolnienie z VAT lekarstw stosowanych na terenie zakładów opieki zdrowotnej.

Źródło: Odpowiedź Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w imieniu Ministra Finansów na interpelację poselską nr SPS-023-20205/11 (sejm.gov.pl).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »